Nauka

Początki nowoczesności

Marcin Luter: ówczesny Mark Zuckerberg

Luter przybija swoje tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Obraz XIX-wiecznego malarza Ferdinanda Pauwelsa. Luter przybija swoje tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Obraz XIX-wiecznego malarza Ferdinanda Pauwelsa. Flickr / Wikipedia
O reformacji napisano już chyba wszystko. A jednak, mimo upływu 500 lat od rewolucji Marcina Lutra, znaną pozornie historię można interpretować w oryginalny sposób. Choćby po to, żeby lepiej zrozumieć współczesną, XXI-wieczną cywilizację.
materiały prasowe

Historię najlepiej zacząć od jej najbardziej legendarnego momentu – 31 października Marcin Luter, augustiański mnich pełniący posługę w Wittenberdze, przybił na drzwiach kościoła zamkowego 95 tez o odpuście. Sebastian Duda, autor książki „Reformacja. Rewolucja Lutra” (Helion, 2017), przekonuje, że to wydarzenie nie było jedynie mitem skonstruowanym na potrzeby dziejów, lecz rzeczywiście miało miejsce, co potwierdzają odpowiednie źródła. Lecz przecież nie happening odegrany wspólnie ze służącym Johannesem Agricolą zainicjował religijną rewolucję.

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Nauka ; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Początki nowoczesności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021