Jak mówią najbliżsi, Mateusz Morawiecki zajmuje się dziś głównie Polską, a mniej rodziną. Idzie trochę w ślady ojca, wiecznego nieobecnego w rodzinnym domu. I choć Morawieccy starannie dbają o swoją prywatność, spróbujemy trochę o nich opowiedzieć.
Władza, dotąd demonstracyjnie nieustępliwa i nieomylna, jakby nagle się rozszczelniła i zaczęła wchłaniać postulaty opozycji.
Takie działania skrajnej prawicy nie tylko łamią prawo, lecz także hańbią pamięć ofiar nazizmu w Polsce i poza nią.
Tak w praktyce wygląda właśnie to „wstawanie z kolan” w wydaniu PiS.
Nowy rząd otwiera się na świat. Pytanie tylko: czy szczerze?
Partia Kaczyńskiego stara się doprowadzić do stworzenia w Polsce koncesjonowanej opozycji, która nie ma de facto znaczenia.
Z Janem Rajchlem, generałem, byłym komendantem Szkoły Orląt w Dęblinie, o tym, czego nas nie nauczyła katastrofa samolotu Casa sprzed 10 lat.
Prof. Adam Przeworski, politolog z New York University, o tym, dlaczego upadają demokracje i czy może to spotkać Polskę.
Ciąża nie zawsze kończy się radosnymi narodzinami. I nie da się tego zmienić za pomocą utopijnego prawa.
Rozmowa z dr hab. Katarzyną Kłosińską o słowach, które zmieniają znaczenie, i języku, który zmienia rzeczywistość.
Zamiast reformy systemu ratownictwa medycznego – marginalizacja roli lekarzy i upaństwowienie pogotowia. Oto, co planuje rząd.
W mazurskich i warmińskich sądach przybywa spraw o odszkodowania za domy, które w latach 70. pozostawili wyjeżdżający do Niemiec. Sejm pracuje nad prawem, które ma to uniemożliwić.
Rekonstrukcja rządu PiS ma być spełnieniem woli Jarosława Kaczyńskiego, by pełną władzę nad gospodarką sprawował Mateusz Morawiecki. Bez tego nie ma co liczyć na polski cud gospodarczy. Ale cudu nie będzie.
Niektóre autostrady mamy bardzo drogie, ale większość jest wciąż darmowa. Niby to powód do zadowolenia dla kierowców, ale, niestety, na krótko.
Władimir Putin szuka przed prezydenckimi wyborami nowych sukcesów. Znalazł je pod lodami Arktyki. Kryją się tam prawdziwe skarby.
Już w ten weekend prezydentem Czech może zostać apolityczny chemik Jiří Drahoš. Jego największa zaleta? Jest przeciwieństwem obecnej głowy państwa.
Napływ uchodźców przyczynił się do wzrostu przemocy w Niemczech – wynika z pierwszego poważnego raportu na ten temat. Ale recepty kryminologów są inne niż zamknięcie granic i masowe deportacje.
Francuska wersja akcji #MeToo przeciwko przemocy seksualnej zderzyła się z lokalną reakcją. Nie dajmy się zwariować jak Amerykanki – napisało ponad sto znanych Francuzek.
Od Nowego Roku w Kalifornii każdy może legalnie kupić marihuanę. Ale na szczeblu federalnym jest to nadal nielegalne. Czy Amerykę czeka wojna o trawkę?
W Generalnym Gubernatorstwie działały polskie sądy, orzekające wedle polskiego prawa. Jak funkcjonowały w systemie przemocy i bezprawia?
Nieudana wietnamska ofensywa Tet na początku 1968 r. miała znaczenie przełomowe, bo telewizyjne relacje utwierdziły Amerykanów w przekonaniu, że wojny w Azji nie da się wygrać.
Świat nie potrafi uwolnić się od grypy. Wnioski z lekcji, którą otrzymaliśmy 100 lat temu podczas epidemii tej choroby, nie zostały wyciągnięte do dzisiaj.
O reformacji napisano już chyba wszystko. A jednak, mimo upływu 500 lat od rewolucji Marcina Lutra, znaną pozornie historię można interpretować w oryginalny sposób. Choćby po to, żeby lepiej zrozumieć współczesną, XXI-wieczną cywilizację.
XXI w. ma wszelkie dane, by stać się wiekiem ignorancji. Rozwijają się wymyślne techniki szerzenia i wpajania niewiedzy.
Innowacja – termin ostatnio niezwykle modny – ma być remedium na wszystkie polskie bolączki ekonomiczne. To pojęcie jest zdecydowanie nadużywane i często źle interpretowane.
Polski rząd bardzo powoli zabiera się do walki ze smogiem i nie notuje większych sukcesów, więc wyprzedził go rynek.
Przypływ w polskim futbolu nie podnosi wszystkich łodzi. Kasa PZPN pęcznieje, ale lokalne kluby ledwo wiążą koniec z końcem.
Lubimy, żeby jedzenie było świeże. Ale niekiedy nabiera właściwej jakości i lepszego smaku, jeśli najpierw odpocznie i dojrzeje.
Melodramat o przełamywaniu psychofizycznych barier.
Film Ridleya Scotta, luźno oparty na prawdziwej historii rodziny Gettych, opisanej w książce przez Johna Pearsona, jest niezłym thrillerem, a także dość pobieżnie dotykającą zasad moralnych opowieścią o tym, co jest, a co nie jest na sprzedaż.
Porywająco piękne plenery, magia, szaleństwo i walka charakterów – szykuje się następca „Wikingów”.
Bardzo czarna komedia w brytyjskim stylu.
Brak temperatury, jaką miała historia procesu O.J. Simpsona.
Wystarczy się chwilę wpatrzyć w bambusowy pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, by duszę zalała fala czystej estetycznej radości.
Ta książka jest najczęściej traktowana jako osobliwość w dorobku Boba Dylana.
Debiutancka książka pisarza z Alaski zebrała worek nagród po obu stronach Atlantyku.
Czy książka może mieć smak i aromat? Oczywiście, na tym polega siła dobrego tekstu, że porusza wszystkie zmysły.
Jakość wykonania – doskonała, soul miesza się tu z country i rockiem, dynamiczne kawałki z balladami, a po wysłuchaniu całości chce się „Encore” odtworzyć jeszcze raz.
Na brytyjskiej scenie muzycznej co pewien czas pojawiają się zespoły uciekające od wszelkich eksperymentów stylistycznych i niewykazujące ambicji wytyczania nowych kierunków.
Nic dziwnego, że Stasiuk dołączył do Haydamaków.
Gary Oldman zdobył Złoty Glob i jest faworytem w oscarowej rywalizacji o miano najlepszego aktora sezonu. Jego kreacja Churchilla w thrillerze politycznym „Czas mroku” przejdzie do historii kina.
Rozmowa z Normanem Leto, laureatem Paszportu POLITYKI w dziedzinie Sztuk wizualnych, o byciu samoukiem, nerdem w sztuce i przyjaźni ze Zdzisławem Beksińskim.
Trwa dobry czas dla Thomasa Bernharda w Polsce. Właśnie ukazało się „Chodzenie” i „Amras”, dwa utwory ważne dla rozumienia rozwoju jego twórczości, ale i ożywcze dzisiaj.
Niedawno minęła 100. rocznica urodzin Leo Lipskiego i 20. rocznica śmierci pisarza. Obie przeszły niezauważone. A czas zacząć go wymieniać razem z Gombrowiczem i Schulzem.
Patrzyliśmy na siebie jak Polak i Węgier – czyli dwa bratanki, które zasłużyły sobie na lepszych przywódców.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polski desant wdzięku i uśmiechu, dowodzony przez generałpremiera Morawieckiego, został zrzucony na Brukselę w celu rozpoznania sojusznika przed bitwą zaplanowaną na luty.
Ludzie chcą żyć. Nawet byle jak, patrząc z naszego, cywilizowanego punktu widzenia.
Te wszystkie roszady i zmiany są oczywiście dla pucu. To tylko chytry manewr pancernika „Jarosław” dla pozyskania nowych wyborców.
Ciało człowieka nie jest z plastiku, lecz ze skóry, podobnie jak sarny, zająca czy wilka.
Po incydencie jasnogórskim oraz innych incydentach z udziałem Obywateli RP część publicystów zastanawia się, czy w Polsce istnieje jeszcze wolność wyrażania poglądów?
Na szczęście skończyły się czasy, gdy hierarchowie pouczali wiernych, a wierni hierarchów.
Szybują w rejony metafory, rymu, celnego słowa. Grupa seniorów z tym, co napisze, frunie do dzieci. Ostatnio także do dorosłych.