Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Jasna strona Chin

Recenzja wystawy: „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming”

Pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, dynastia Ming (1368–1644). Pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, dynastia Ming (1368–1644). Stołeczne Muzeum Chin/MNW / materiały prasowe
Wystarczy się chwilę wpatrzyć w bambusowy pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, by duszę zalała fala czystej estetycznej radości.

Pod fatalnym tytułem (czy to praca doktorska czy ekspozycja dla narodu?) kryje się wystawa budząca nostalgię i smutek. Albowiem oglądając doskonałe wyroby sprzed ponad trzech wieków, trudno uniknąć choćby przelotnej refleksji na temat powolnego zwijania się cywilizacji. I podświadomego choćby konfrontowania tych elegancko wyeksponowanych, niezwykłych dzieł sztuki, obiektów kultu (a szczególnie wyrobów codziennego użytku) z dzisiejszym obrazem Państwa Środka zalewającego świat miliardami przedmiotów byle jakich, brzydkich, kiczowatych. Misternie rzeźbione jadeitowe naczynia, wyrafinowana porcelana i zwoje malarskie, wysmakowane drobiazgi ułatwiające życie, uduchowione rzeźby Buddy. Świat, który szanował i doceniał piękno oraz potrafił się nim delektować. I komu to przeszkadzało? Być może jest jednak w narodzie jakaś choćby szczątkowa potrzeba odreagowania współczesnej popkulturowej papki, bo wystaw prezentujących odeszły świat dalekowschodniej estetyki (głównie Japonii i Chin) pojawia się w ostatnich latach w Polsce coraz więcej. Tym razem ponad sto eksponatów przybyło ze Stołecznego Muzeum Chin w Pekinie i trzeba przyznać, że są to obiekty absolutnie najwyższej klasy. Odległa mentalnie, historycznie i geograficznie kultura chińska nie pozwala wprawdzie przeciętnemu odbiorcy na pełne docenienie i zrozumienie walorów ekspozycji. Ale wystarczy się chwilę wpatrzyć choćby w bambusowy pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, by duszę zalała fala czystej estetycznej radości.

Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, do 11 marca

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Jasna strona Chin"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną