Film

Pieniądze za wnuczka

Recenzja filmu: „Wszystkie pieniądze świata”, reż. Ridley Scott

Michelle Williams i Mark Wahlberg w filmie opartym na historii rodziny Gettych. Michelle Williams i Mark Wahlberg w filmie opartym na historii rodziny Gettych. Fabio Lovino/Monolith Films / materiały prasowe
Film Ridleya Scotta, luźno oparty na prawdziwej historii rodziny Gettych, opisanej w książce przez Johna Pearsona, jest niezłym thrillerem, a także dość pobieżnie dotykającą zasad moralnych opowieścią o tym, co jest, a co nie jest na sprzedaż.

Jednak przez jakiś czas będzie kojarzony przede wszystkim z problemami, jakich doświadczyła produkcja. Na półtora miesiąca przed światową premierą Scott zdecydował się na usunięcie z gotowego filmu Kevina Spaceya, ponieważ kilkunastu mężczyzn, także niepełnoletnich, oskarżyło aktora o molestowanie seksualne. Rolę amerykańskiego potentata naftowego Jeana Paula Getty’ego, który odmawiał zapłacenia okupu za porwanego wnuka, przejął Christopher Plummer. I choć trafił do filmu w nietypowych okolicznościach, okazał się świetnym wyborem do zagrania człowieka uzależnionego od pieniędzy, który nie chce okazać słabości. W obsadzie błyszczy także Michelle Williams w równie dobrej, choć bardziej powściągliwie zagranej roli matki porwanego chłopaka. Słabiej wypadają „twardziele” – Mark Wahlberg drętwo gra negocjatora Gettych, a wcielający się w jego odpowiednika ze strony porywaczy Romain Duris nie wychodzi poza stereotyp włoskiego mafiosa.

Wszystkie pieniądze świata (All the Money in the World), reż. Ridley Scott, prod. USA 2017, 132 min

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Pieniądze za wnuczka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną