Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ratunku! Przyjechało pogotowie!

Co przyniesie nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym

Ratownicy od dawna chcą poszerzenia uprawnień. Na przykład o możliwość stwierdzania zgonu pacjenta. Ratownicy od dawna chcą poszerzenia uprawnień. Na przykład o możliwość stwierdzania zgonu pacjenta. Marcin Jurkiewicz / EAST NEWS
Zamiast reformy systemu ratownictwa medycznego – marginalizacja roli lekarzy i upaństwowienie pogotowia. Oto, co planuje rząd.
Ratownicy medyczni są za upaństwowieniem systemu. Chcą formacji na wzór Państwowej Straży Pożarnej.Stiopa/Wikipedia CC BY 4.0 Ratownicy medyczni są za upaństwowieniem systemu. Chcą formacji na wzór Państwowej Straży Pożarnej.

Pan A., lat 46, ofiara wypadku. Ratownicy medyczni (karetka „P”, czyli bez lekarza) wezwali na pomoc lotnicze pogotowie, bo pacjent stracił przytomność. Lekarz zapytał, czy coś choremu podali. Dostał ampułkę leku obniżającego ciśnienie, nie poskutkowało, więc dołożyli drugą. A. miał złamaną kość udową i ciśnienie wzrosło mu z bólu, a po podwójnej dawce leku z trudem udało się go odratować. Pani M., lat 78, dostała ten sam lek od ratowników medycznych i zmarła. Pani K., lat 34, była ofiarą wypadku komunikacyjnego.

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Ratunku! Przyjechało pogotowie!"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >