Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Hiszpanka lubi się przebierać

Grypa, która zabiła miliony

Tymczasowy szpital dla ofiar grypy zorganizowany w audytorium ratusza w kalifornijskim Oakland, 1918 r. Tymczasowy szpital dla ofiar grypy zorganizowany w audytorium ratusza w kalifornijskim Oakland, 1918 r. Underwood Archives / Getty Images
Świat nie potrafi uwolnić się od grypy. Wnioski z lekcji, którą otrzymaliśmy 100 lat temu podczas epidemii tej choroby, nie zostały wyciągnięte do dzisiaj.
Maj  1919 r. Lawrence w stanie Massachusetts. Namioty dla chorych na grypę.AN/Wikipedia Maj 1919 r. Lawrence w stanie Massachusetts. Namioty dla chorych na grypę.

Na przełomie stycznia i lutego 1918 r. miejscowy lekarz z hrabstwa Haskell County w amerykańskim stanie Kansas nie mógł opędzić się od pacjentów, którzy z bólami mięśni, kaszlem oraz wysoką gorączką tłumnie zaczęli wzywać go na ratunek. Grypa? Nie zdawano sobie sprawy, że to choroba wirusowa, ale jej oznaki były na tyle charakterystyczne, że o tej porze roku rozpoznanie nie wydawało się trudne (określenie influenza cztery wieki wcześniej wymyślili Włosi: influence di freddo, tak nazwali chorobę rozwijającą się w następstwie wyziębienia).

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Hiszpanka lubi się przebierać"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >