Nauka

W innowacjach po staremu

Innowacyjność, czyli co?

Innowacja, zwłaszcza techniczna, jest zjawiskiem, które otrzymuje wsparcie publiczne we wszystkich cywilizowanych krajach. Innowacja, zwłaszcza techniczna, jest zjawiskiem, które otrzymuje wsparcie publiczne we wszystkich cywilizowanych krajach. Henrik Sorensen / Getty Images
Innowacja – termin ostatnio niezwykle modny – ma być remedium na wszystkie polskie bolączki ekonomiczne. To pojęcie jest zdecydowanie nadużywane i często źle interpretowane.
Jeffrey Sachs zaleca: „musicie w najbliższej dekadzie osiągnąć poziom nakładów na B+R w okolicach dwóch, a najlepiej dwóch i pół procent PKB”.Nicholas Roberts/Forum Jeffrey Sachs zaleca: „musicie w najbliższej dekadzie osiągnąć poziom nakładów na B+R w okolicach dwóch, a najlepiej dwóch i pół procent PKB”.

Polska wśród krajów Unii Europejskiej zajmuje pod względem stanu innowacyjności regularnie trzecie–czwarte miejsce… od końca. Dlaczego? Oto lista siedmiu grzechów głównych polskiej innowacyjności:

1.

Sektor badań i rozwoju (B+R), obejmujący uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk i pozostałe instytuty badawcze, jest nadal w zdecydowanej większości państwowy, a więc w pełni zależny od finansów publicznych;

2.

Prawie 80 proc. polskiego potencjału B+R, mierzonego liczbą pracowników naukowo-badawczych, tkwi w tym sektorze.

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "W innowacjach po staremu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020