Rynek

Struś na autostradzie

Jak będziemy płacić za autostrady

Węzeł na autostradzie A4 w pobliżu Katowic Węzeł na autostradzie A4 w pobliżu Katowic Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Niektóre autostrady mamy bardzo drogie, ale większość jest wciąż darmowa. Niby to powód do zadowolenia dla kierowców, ale, niestety, na krótko.
Bramka wjazdowa na autostradę A1 koło GrudziądzaWojciech Wójcik/Forum Bramka wjazdowa na autostradę A1 koło Grudziądza

Modna ostatnio w Polsce renacjonalizacja (rządzący mówią też o repolonizacji lub odzyskiwaniu) dotarła nawet na drogi. A dokładniej do systemu poboru opłat od samochodów ciężarowych (viaToll). Do tej pory zarządzała nim austriacka firma Kapsch, która zaczęła go budować w 2011 r. Wcześniej obowiązywały winiety. Umowa z Kapschem kończy się w listopadzie 2018 r., więc Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) już ponad rok temu zaczęła szukać nowego partnera. Ogłosiła przetarg, a potem zaprosiła do negocjacji dziewięć spółek.

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Struś na autostradzie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021