Film

Amerykański koszmar

Recenzja serialu: „Zabójstwo Versace: American Crime Story”, reż. Ryan Murphy

Klan Versace: Gianni (Édgar Ramírez) i Donatella (Penélope Cruz). Klan Versace: Gianni (Édgar Ramírez) i Donatella (Penélope Cruz). Fox / materiały prasowe
Brak temperatury, jaką miała historia procesu O.J. Simpsona.

Pierwszy sezon antologii Ryana Murphy’ego o amerykańskich głośnych sprawach kryminalnych był rekonstrukcją procesu O.J. Simpsona. Precyzja scenariusza, gwiazdorska obsada i aktualny temat napięć rasowych w USA przyniosły grad nagród. Drugi sezon, oparty na oprotestowanej przez rodzinę Versace książce Maureen Orth, skupia się na zabójstwie projektanta mody Gianniego Versace przed jego posiadłością w Miami Beach w lipcu 1997 r. Za świetną realizacją (zdjęcia! kostiumy!) nie nadąża tym razem dramaturgia. Murphy, mieszając plany czasowe, próbuje w dziewięciu odcinkach opowiedzieć kilka historii: rodziny Versace (Édgarowi Ramírezowi partnerują Penélope Cruz jako siostra Donatella i piosenkarz Ricky Martin jako ukochany Antonio), rodziny jego mordercy, Andrew Cunanana, i nieudanego policyjnego pościgu za zabójcą. Łączą je motywy fałszu american dream i sytuacji gejów w czasach, gdy AIDS zbierało żniwo, a coming out groził linczem. Brak jednak temperatury, jaką miała historia procesu O.J. Simpsona.

Zabójstwo Versace: American Crime Story, Fox

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Amerykański koszmar"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną