Świat

Mysz, która ryknęła

Jiří Drahoš: niepolityczny prezydent Czech?

Jiří Drahoš Jiří Drahoš CTK / PAP
Już w ten weekend prezydentem Czech może zostać apolityczny chemik Jiří Drahoš. Jego największa zaleta? Jest przeciwieństwem obecnej głowy państwa.
Miloš ZemanMiloslav Hamrik/Wikipedia Miloš Zeman

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach wydarzyło się coś niesamowitego. I wcale nie chodzi o wynik. Wygrał urzędujący prezydent Miloš Zeman (38,6 proc.) i w dogrywce 26 i 27 stycznia zmierzy się z kandydatem niezależnym, profesorem chemii Jiřím Drahošem (26,6 proc.) – czyli tak, jak od miesięcy wieszczyły sondaże.

Niezwykłość polega na czymś innym. Chwilę po ogłoszeniu rezultatów do sztabu Drahoša osobiście pofatygowali się kandydaci, którzy zajęli miejsca czwarte i piąte.

Polityka 4.2018 (3145) z dnia 23.01.2018; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mysz, która ryknęła"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021