Nauka

Majster Shannon

Słabo znany geniusz, który zapoczątkował rewolucję cyfrową

Claude Shannon prezentuje swoją mechaniczną mysz, która umiała pokonywać labirynt już po jego jednorazowym przejściu. Claude Shannon prezentuje swoją mechaniczną mysz, która umiała pokonywać labirynt już po jego jednorazowym przejściu. Keystone / Getty Images
Skąd się wziął i kim był Claude Shannon, przewrotny i zaskakująco słabo znany geniusz, który zainicjował wiek informacji?
materiały prasowe

Kondukt żałobny wyglądał tak: przodem szedł klarnecista, solista poprzedzający combo jazzowe, za którym sześciu rowerzystów balansujących na monocyklach wiozło na ramionach trumnę z martwym bohaterem widowiska. Za nimi kroczyła pogrążona w smutku wdowa, której śladem podążał oktet żonglerów oraz ośmionożna machina żonglująca. Następnie dostrzec można było mistrza szachowego toczącego pojedynek (na gońce, wieże i królowe, rzecz jasna) z komputerem.

Potem szli naukowcy i matematycy, cztery koty tresowane metodą Skinnera (zwaną także teorią modyfikacji zachowania), stadko myszy (nikt nie wie dokładnie, ile ich było), falanga żonglerów (tak, znowu żonglerzy) oraz zamykający kolumnę, złożony z 417 osób, zespół muzyczny.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Majster Shannon"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021