Premier Morawiecki zapowiada bezwzględną wojnę ze smogiem, ale na węgiel ręki podnieść nie pozwoli. Czy to ma sens?
Odwołanie Antoniego Macierewicza kończy pewien etap, ale nie kłopoty wojska. Stan, w jakim zostawił armię i przemysł zbrojeniowy, wskazuje, że najtrudniejsze chwile dopiero przed wojskowymi.
Nie wolno bowiem legitymizować łamania prawa i udawać, że nic się nie stało.
W historii rzadko zdarzają się okoliczności wymagające połączenia sił ludzi o bardzo odmiennych przekonaniach ideowych i politycznych. Dzieje się tak, gdy pojawiają się wielkie wyzwania i zagrożenia. Nie mam wątpliwości, że Polska znajduje się właśnie w takim położeniu.
Forum w Davos zwyczajowo załamuje nad czymś ręce i z reguły martwiono się tam kwestiami technicznymi, np. kondycją rynków finansowych.
Megalomania narodowa, podsycana poczuciem krzywdy i zagrożenia, jest jedną z najsilniejszych emocji, jakimi PiS spaja swój elektorat.
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami tego, jak Jarosław Kaczyński wykonuje spektakularny zwrot przez sztag, próbując z pozycji rewolucyjnych, bliskich prawicowym, narodowo-katolickim, konserwatywnym radykałom, przesunąć swą formację do centrum sceny politycznej.
Rozmowa z socjologiem dr. hab. Mikołajem Rakusą-Suszczewskim o śmieszności nazistowskich radykałów i cichym przyzwoleniu władz na neofaszyzm.
Jadwiga Kaczyńska przez lata zajmowała się twórczością i postacią Leona Kruczkowskiego. A teraz PiS usuwa z nazw ulic bohatera jej prac.
W europejskim konstytucjonalizmie nie ma tradycji obalania władzy siłą. Do jej zmian służą metody demokratycznego państwa prawnego. NiePiS może wybrać nową władzę. Ale kogo?
W ostatnich latach mamy prawdziwy wysyp pomysłów na manifestowanie uczuć patriotycznych. Dość nieoczekiwanie na czoło tej symbolicznej ofensywy wysuwa się motyw husarii.
Rozmowa z prof. Agatą Bielik-Robson, filozofką, o tym, jak internet zabija cywilizację, młodych leniach i mentalności motłochu.
Patryk Jaki co rusz ogłasza odbieranie zreprywatyzowanych kamienic. Jednak na razie ani nikomu niczego nie odebrał, ani nikomu niczego nie dał. Za to dodał sobie uprawnień.
Ilu ludzi zginęło w Auschwitz? Jakie grupy narodowe dominowały wśród ofiar? W jakich czasach zbudowano obóz? Dlaczego uczniowie polskich szkół średnich tego nie wiedzą, nawet jeśli byli w Auschwitz i płakali przy stosach dziecięcych butów?
Środowisko medyczne nominację prof. Łukasza Szumowskiego na ministra zdrowia przyjęło z ulgą. Teraz czeka, kiedy wyjmie dodatkowe pieniądze. No bo jeśli nie on, to kto? I jeśli nie teraz, to kiedy?
Rozmowa z Jackiem Ewingiem, autorem książki na temat skandalu paliwowego Volkswagena, o nierównym traktowaniu klientów amerykańskich i europejskich oraz o tym, dlaczego za oceanem koncern nie może liczyć na taryfę ulgową.
Jaka jest Ameryka po roku rządów Donalda Trumpa? Gdy obejmował urząd, wielu głosiło koniec świata. Na razie w tej prezydenturze jest więcej farsy niż tragedii.
Rozmowa z Charlesem Tannockiem, brytyjskim europosłem, o arogancji swoich kolegów z Partii Konserwatywnej. Oraz o tym, dlaczego Polska to jeszcze nie ZSRR.
Po fali #MeToo Szwedzi chcą zaostrzyć i tak już restrykcyjne kary dla przestępców seksualnych. Pojawia się jednak pytanie: czy chodzi o to, żeby było więcej wyroków, czy mniej gwałtów?
40 lat temu świat obiegła wiadomość o aresztowaniu trzech Ormian oskarżonych o podłożenie w Moskwie bomb. Pośpiech, z jakim wykonano na nich wyrok śmierci, i ukrycie ich nazwisk przed opinią publiczną świadczyły o tym, że sprawa ma głębokie drugie dno.
O budowie rafinerii w Gdańsku zdecydowano w 1971 r. Miała przetwarzać ropę arabską, a nie tę z ZSRR.
Badania szczątków ludzkich mówią, kiedy doszło do zgonu, ile zmarły miał lat i skąd pochodził, na co chorował, jak wyglądał i kim był, a czasami, jak miał na imię. Im z głębszej przeszłości pochodzi, tym lepiej jest przebadany.
Skoro poczucie bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą człowieka, to jak żyć w świecie, w którym zewsząd leją się na nas kaskady lęków? Jak to na nas działa?
Skąd się wziął i kim był Claude Shannon, przewrotny i zaskakująco słabo znany geniusz, który zainicjował wiek informacji?
Stwardnienie rozsiane nie musi już oznaczać dezorganizacji życia. Warto więc na nie spojrzeć z innej perspektywy.
Przyszłość rysuje się w ponurych barwach. Według filmów i powieści o nadchodzących czasach będzie to mroczny powrót do złej przeszłości.
Polska to kraj wódki. Jednak niedawno na drugi stopień podium w rankingu sprzedaży mocnych trunków wspięła się whisky. Czyżby rodak stawał się Szkotem Europy Środkowej?
Dramat o kulturze gwałtu i brutalności w policji połączony z krwawą czarną komedią.
Po trwającym nieprzerwanie pół wieku nieznośnym balsamowaniu Godarda niczym lewicowego świętego, wreszcie ktoś odważył się pokazać prawdę.
Klisza fabularna goni kliszę, dialogi brzmią jak parodia kwestii z innych produkcji, a aktorstwo jest rodem z komiksów.
Brytyjska reżyserka teatralna i operowa, która przygotowała spektakl w koprodukcji Opery Narodowej z Festiwalem w Aix-en-Provence, zmieniła treść opery Debussy’ego opartej na symbolistycznym dramacie Maeterlincka.
Sontag pokazuje różne wymiary radykalnego myślenia i to dobrze koresponduje z rzeczywistością, która dziś znowu się radykalizuje.
Paul Beatty do historii literatury przejdzie jako pierwszy Amerykanin uhonorowany prestiżową Man Booker Prize, po tym jak kilka lat temu zmieniono zasady nagrody i już nie tylko Brytyjczycy mogli walczyć o ten laur.
Książkę kończy mail Normana Leto z poranka 22.02.2005 r.: „Witam. Ja tylko pytam kontrolnie czy wszystko ok?”. Beksiński został zamordowany kilkanaście godzin wcześniej.
Potraktujmy tę płytę jako reklamówkę bardziej wybitnych osiągnięć, które grupa wpisała na swoje konto w ciągu ponad 20 lat istnienia.
Rola kończącego w tym roku 80 lat Zygmunta Krauzego w rozwoju polskiej awangardy wciąż jest w Polsce niedoceniana.
Wystawa w sam raz na ponure zimowe dni.
Wielka szkoda, ale takie to już podłe czasy dla kultury, że o siostrach Godlewskich wie wielu, a o Baju – jeno wtajemniczeni.
Dorota Kobiela, nominowana do Oscara reżyserka animacji „Twój Vincent”, na razie nie chce pracować poza Polską, nawet w Hollywood.
Rozmowa z Joanną Freszel, śpiewaczką, laureatką Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna, o jedzeniu partytury oczami, zmianach stylu i odświeżających umysł dywagacjach na temat łupliwości minerałów.
Rozmowa z Samem Rockwellem, zdobywcą Złotego Globu i nominacji do Oscara za rolę policjanta we wchodzącej właśnie na polskie ekrany mrocznej komedii „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.
Nominowana do Oscara i nagrodzona w Cannes „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa to studium degrengolady putinowskiej Rosji.
Wybitny dokument Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (od 7 lutego do kupienia z POLITYKĄ) zbliża do rozumienia emocji tam, gdzie jest ich najwięcej: w skłóconej rodzinie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zwycięstwo ma wielu ojców, a przegrana jest sierotą.
I rząd, i naród miotają się pomiędzy pragnieniem władzy totalnej a pragnieniem władzy ograniczonej.
Mówiąc najogólniej, w czasie drugiej wojny i po wojnie Polacy i Polska byli zawsze niewinni, a jeśli ktoś ma inne zdanie, można go będzie wsadzić do więzienia.
MSWiA ostrzega: „Należy pamiętać, że potencjalni terroryści wykorzystują każdy możliwy sposób na przedostanie się na terytorium państw członkowskich UE”.
W okół tego, czy w „Ojcu Mateuszu” bomba powinna wybuchnąć, rozpętała się dyskusja.
Po katastrofalnej suszy i głodzie może przyjść potop. W brudnej wodzie czai się cholera. Od ćwierćwiecza trwa wojna domowa. Ale gdy powiesz o Somalii państwo upadłe, to ludzie się obrażą.