Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Wielkie oczy strachu

Jak się nie dać zastraszyć i zniewolić lękiem

Do zaburzeń lękowych zalicza się wszelkiego rodzaju fobie, od strachu przed wystąpieniami publicznymi, przez paraliżujący strach przed znalezieniem się w zamkniętym pomieszczeniu, po rozmaite obawy. Do zaburzeń lękowych zalicza się wszelkiego rodzaju fobie, od strachu przed wystąpieniami publicznymi, przez paraliżujący strach przed znalezieniem się w zamkniętym pomieszczeniu, po rozmaite obawy. belchonock / PantherMedia
Skoro poczucie bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą człowieka, to jak żyć w świecie, w którym zewsząd leją się na nas kaskady lęków? Jak to na nas działa?
Jak przestać lękać się cywilizacyjnych i politycznych zagrożeń wiszących nad współczesnym światem?Gary S. Chapman/Getty Images Jak przestać lękać się cywilizacyjnych i politycznych zagrożeń wiszących nad współczesnym światem?

Miliardy ludzkich osobników wydają się lubić strach, z ochotą zaglądać w jego wielkie oczy, poszukiwać go, a niektórzy – jak np. ci, którym udało się skoczyć na bungee – odczucia towarzyszące temu kilkusekundowemu stanowi spadania w otchłań przyrównują potem na forach internetowych do orgazmu. Strachowi z upodobaniem poddają się nie tylko amatorzy ekstremalnego narciarstwa czy snowboardingu oraz dziesiątków coraz bardziej wymyślnych rozrywek, gdzie igranie ze zdrowiem i życiem jest zasadą.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Nauka ; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie oczy strachu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >