Świat

Jeepneye muszą odejść

Manila jest jednym z najbardziej zasmogowanych i zakorkowanych miast świata. Manila jest jednym z najbardziej zasmogowanych i zakorkowanych miast świata. Dondi Tawatao/Reuters / Forum

Prezydent Filipin postanowił usunąć z ulic przestarzały transport. Jak zawsze zapłacą najbiedniejsi.

Osławiony prezydent Rodrigo Duterte do licznych swych wojen – z narkotykami, elitami, mediami – dorzucił jeszcze jedną: z jeepneyami. To fascynujący wszystkich przybyszów najbardziej popularny filipiński ludowy środek transportu. Wziął się z twórczego wykorzystania amerykańskich wojskowych jeepów z demobilu po drugiej wojnie światowej. Na dwóch równoległych ławkach mieści od 10 do 20 osób, zwykle ściśniętych jak sardynki, za klimatyzację służą otwarte okna, nie ma pasów ani drzwi, nie ma też stałych przystanków, pasażer zatrzymuje pojazd, waląc w dach.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021