Świat

Spękana przyszłość

Forum w Davos: mapa szczelin

Forum w Davos zwyczajowo załamuje nad czymś ręce i z reguły martwiono się tam kwestiami technicznymi, np. kondycją rynków finansowych.

Globalne wyższe sfery wreszcie zaczynają czuć bluesa. A przynajmniej – to wniosek z forum w Davos, dorocznego zjazdu elity pieniądza, władzy i sławy – miliarderzy, politycy i ich doradcy starają się sprawiać wrażenie, że docierają do nich potrzeby pozostałych siedmiu miliardów biedniejszych, bezsilnych i anonimowych. Skoro je słyszą, to się nad nimi pochylili, w tym roku pod hasłem poszukiwania wspólnej przyszłości w popękanym świecie.

Mapa szczelin rysuje się imponująco. Jesteśmy na zakręcie historii, musimy głęboko przemyśleć wyzwania związane z nierównościami, mówił premier Mateusz Morawiecki (w czasach bankowej kariery zarabiał dziennie kilkakrotność polskiej miesięcznej pensji minimalnej).

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Komentarze; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Spękana przyszłość"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021