Świat

Brazylia skazana na prawicę

Były prezydent Brazylii skazany

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Midia Ninja / Wikipedia

Sąd apelacyjny w Brazylii nie tylko podtrzymał wyrok wobec Luiza Inacio Luli da Silvy, ale w dodatku wydłużył mu karę z pierwotnych 9 do 12 lat. Może się jeszcze odwoływać do Sądu Najwyższego, ale eksperci są przekonani, że i na tym szczeblu czeka go przegrana. Dla byłej głowy państwa będzie to oznaczać odsiadkę, a dla całej brazylijskiej lewicy – oddanie władzy w ręce ideologicznych przeciwników w październikowych wyborach prezydenckich.

Lula rządził krajem w latach 2003–11, z urzędu odchodził z najwyższym poparciem społecznym w historii Brazylii, a pomimo oskarżeń o udział w gigantycznej aferze korupcyjnej (która doprowadziła m.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Brazylia skazana na prawicę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Michał Goleniewski – superszpieg początków zimnej wojny

Michał Goleniewski, oficer polskiego wywiadu i zaufany współpracownik radzieckiego KGB, pracował dla CIA. Był najważniejszym szpiegiem na początku zimnej wojny.

Grzegorz Rzeczkowski
22.10.2021