Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Brazylia skazana na prawicę

Były prezydent Brazylii skazany

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Midia Ninja / Wikipedia

Sąd apelacyjny w Brazylii nie tylko podtrzymał wyrok wobec Luiza Inacio Luli da Silvy, ale w dodatku wydłużył mu karę z pierwotnych 9 do 12 lat. Może się jeszcze odwoływać do Sądu Najwyższego, ale eksperci są przekonani, że i na tym szczeblu czeka go przegrana. Dla byłej głowy państwa będzie to oznaczać odsiadkę, a dla całej brazylijskiej lewicy – oddanie władzy w ręce ideologicznych przeciwników w październikowych wyborach prezydenckich.

Lula rządził krajem w latach 2003–11, z urzędu odchodził z najwyższym poparciem społecznym w historii Brazylii, a pomimo oskarżeń o udział w gigantycznej aferze korupcyjnej (która doprowadziła m.in. do impeachmentu jego następczyni Dilmy Rousseff) w sondażach był wyraźnym faworytem do ponownego zostania prezydentem. Po wyroku skazującym polityk teoretycznie nie może już wziąć udziału w wyborach, choć jego Partia Pracujących w czasie rozpatrywania apelacji przez Sąd Najwyższy chce wykorzystać kruczki prawne i już ogłosiła, że latem i tak zgłosi go na kandydata. Bez niego lewica pozostaje bowiem bez szans na objęcie władzy.

Reprezentująca ekologów lewicowa Marina Silva (która w poprzednich wyborach zdobyła głos co piątego Brazylijczyka i zajęła trzecie miejsce) poparła skazanie Luli, więc ma zbyt wysoki elektorat negatywny we własnym środowisku. Tymczasem drugi w sondażach (po byłym prezydencie) jest skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro, wychwalający między innymi tortury oraz karę śmierci dla nieletnich, a szansę na pokonanie go ma jedynie gubernator São Paulo Geraldo Alckmin, który promuje neoliberalną politykę prywatyzacyjną. Największy kraj Ameryki Południowej czeka więc długi romans z konserwatystami.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Brazylia skazana na prawicę"
Reklama