Nauka

Złe rokowania

Tak wygląda leczenie raka płuc w Polsce

Zdaniem ekspertów nakładanie się dolegliwości charakterystycznych dla raka i innych chorób płuc lub oskrzeli osłabia czujność lekarzy rodzinnych. Zdaniem ekspertów nakładanie się dolegliwości charakterystycznych dla raka i innych chorób płuc lub oskrzeli osłabia czujność lekarzy rodzinnych. photographee.eu / PantherMedia
Leczenie raka płuca w Polsce pod wieloma względami odbiega od światowych standardów. I ta przepaść pogłębia się z każdym rokiem.
Na pokolorowanym zdjęciu rentgenowskim czerwony obszar to rozrośnięty rak prawego płuca.Getty Images Na pokolorowanym zdjęciu rentgenowskim czerwony obszar to rozrośnięty rak prawego płuca.

Od wielu lat nie ma dla nas nowych terapii i nie ma refundacji leków, którą od dawna zapewniają inne kraje w Europie. Rok temu słyszałam obietnice w Ministerstwie Zdrowia, że będziemy lepiej traktowani. I co? Z kim jeszcze rozmawiać, kogo prosić, gdzie wysyłać petycje” – pytała rozpaczliwie Anna Żyłowska, która od 10 lat kieruje w Szczecinie Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca, podczas konferencji poświęconej priorytetom w ochronie zdrowia w 2018 r.

Ale akurat na tej sesji nie było obecnego ministra, żadnego z jego zastępców ani nawet dyrektora któregokolwiek departamentu – najwyraźniej nie jest to więc ich priorytet.

Polityka 6.2018 (3147) z dnia 06.02.2018; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Złe rokowania"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021