Nauka

Złe rokowania

Tak wygląda leczenie raka płuc w Polsce

Zdaniem ekspertów nakładanie się dolegliwości charakterystycznych dla raka i innych chorób płuc lub oskrzeli osłabia czujność lekarzy rodzinnych. Zdaniem ekspertów nakładanie się dolegliwości charakterystycznych dla raka i innych chorób płuc lub oskrzeli osłabia czujność lekarzy rodzinnych. photographee.eu / PantherMedia
Leczenie raka płuca w Polsce pod wieloma względami odbiega od światowych standardów. I ta przepaść pogłębia się z każdym rokiem.
Na pokolorowanym zdjęciu rentgenowskim czerwony obszar to rozrośnięty rak prawego płuca.Getty Images Na pokolorowanym zdjęciu rentgenowskim czerwony obszar to rozrośnięty rak prawego płuca.

Od wielu lat nie ma dla nas nowych terapii i nie ma refundacji leków, którą od dawna zapewniają inne kraje w Europie. Rok temu słyszałam obietnice w Ministerstwie Zdrowia, że będziemy lepiej traktowani. I co? Z kim jeszcze rozmawiać, kogo prosić, gdzie wysyłać petycje” – pytała rozpaczliwie Anna Żyłowska, która od 10 lat kieruje w Szczecinie Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca, podczas konferencji poświęconej priorytetom w ochronie zdrowia w 2018 r.

Ale akurat na tej sesji nie było obecnego ministra, żadnego z jego zastępców ani nawet dyrektora któregokolwiek departamentu – najwyraźniej nie jest to więc ich priorytet.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019