Nauka

Sprawy łóżkowe

Krótka historia łóżka

Great Bed of Ware, wielkie renesansowe łoże, o którym pisał sam Szekspir Great Bed of Ware, wielkie renesansowe łoże, o którym pisał sam Szekspir Archiwum
W łóżku spędzamy trzecią część życia, więc wygoda tego mebla to podstawa. Jego ewolucja przez wieki jest ważną ilustracją rozwoju cywilizacji i zmian społecznych oraz obyczajowych.
Jedno z rytualnych łóż z grobu faraona Tutanchamona (ok.1323 r. p.n.e.)Archiwum Jedno z rytualnych łóż z grobu faraona Tutanchamona (ok.1323 r. p.n.e.)

W okolicach walentynek łóżko kojarzy się głównie z seksem, tym bardziej że w kinach leci ekranizacja trzeciej części bestsellerowego erotyku o Christianie Greyu i Anastasii Steele, w którym mebel ten stanowi stały rekwizyt ich sadomasochistycznych zbliżeń. Jednak to tylko jedno z oblicz łoża, które – jak pan Grey – ma wiele twarzy. Poza seksem, w łóżku rodzimy się, śpimy, chorujemy i umieramy, co czyni z niego mebel służący nam najdłużej i obecny w najważniejszych momentach życia.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprawy łóżkowe"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019