Maciej Świrski, jego Reduta Dobrego Imienia oraz Polska Fundacja Narodowa to dzisiaj główni bojownicy prawicowej walki ze „zniesławianiem narodu”. Nas podatników sporo to kosztuje: pieniędzy i wstydu.
Będziemy mieli w KRS – konstytucyjnym organie stojącym na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów – nie tylko polityków PiS, ale i sędziów zależnych od PiS.
Przykro patrzeć na tę degrengoladę Senatu. Odzyskanie tej izby dla demokracji, rozsądku i postulowanej refleksji jest jednak możliwe.
Polska PiS przypomina dziś jakiś matrix, równoległą rzeczywistość, w której władza toczy nieustanną, niewypowiedzianą wojnę z potężnymi, na ogół ukrytymi, przeciwnikami.
Dzięki wyczuciu potęgi telewizyjnej kamery Daniel Obajtek, były wójt gminy Pcim, został właśnie prezesem PKN Orlen. Największą i najważniejszą polską firmą będzie zarządzał absolwent prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu. Zaczął od kadrowego trzęsienia ziemi.
Polityka polega na zastawianiu pułapek na przeciwnika. Partia Jarosława Kaczyńskiego jest biegła w tej sztuce, ale nieźle też wychodzi jej zakładanie sideł na samą siebie.
Rozmowa z prof. Janem Grabowskim o faktach dotyczących Zagłady na terenach Polski. O tym, jakie są i czym właściwie są.
Liberalna opinia publiczna wciąż dziwi się, że PiS cieszy się tak dużym społecznym poparciem. Decydująca okazuje się fascynacja siłą i skutecznością.
Coś się dzieje w świecie społecznym. W Polsce, ale nie tylko. Jakby nieuchronnie nadchodziła jakaś ponura era nowego barbarzyństwa: grubiaństwa, prostactwa, wulgarności, słownej (oby tylko) agresji. Szczególnie tam, gdzie w polityce pojawiają się demagodzy i populiści.
W internecie pojawiają się kolejne relacje o „przypadkiem postrzelonych” i „omal nie zabitych”, a tymczasem w Polskim Związku Łowieckim trwa zacięta walka – już nie o kolejne przywileje, ale o przetrwanie.
Przebudowę ochrony zdrowia trzeba zacząć od systemu diagnozowania chorób. Dziś na badania, które temu służą, marnujemy pieniądze, zdrowie i czas.
Bójcie się swoich facebooków. W Sępólnie jest dziennikarz, który je przetrząsa.
W kolejce do lekarza dowiadujemy się, że wierzący chorują rzadziej.
W Choroszczy na Podlasiu Światowid był i znikł.
Rząd PiS zapowiedział rewolucję elektromobilności, ale na rewolucję się nie zanosi, najwyżej na powolną jazdę pod górkę. Martwić się czy raczej cieszyć?
Polska ani nie rozpętała, ani nie przewodzi międzynarodowemu wyścigowi w uchwalaniu historii. Ale może stać się jego ofiarą.
Litwa świętuje swoje stulecie w mieszanych nastrojach.
„New York Times” i „Washington Post” miały swoje czasy świetności, o których przypomina kino. Za Trumpa złapały drugi oddech. Są dziś może ważniejsze niż Kongres.
Ujawniony właśnie podręcznik KGB z 1989 r. pokazuje, że Rosja trzyma się radzieckich metod wywiadowczych co do joty. Tyle że dziś ma internet.
Czwarty ślub pierwszego króla Polski dowodził, że dla realizacji planów dynastycznych nie miały znaczenia nawet związki pokrewieństwa między małżonkami.
Postanowienia traktatu brzeskiego, podpisanego w lutym 1918 r., Polacy odebrali jako czwarty rozbiór. Oburzało ich przede wszystkim przekazanie Chełmszczyzny Ukrainie.
W łóżku spędzamy trzecią część życia, więc wygoda tego mebla to podstawa. Jego ewolucja przez wieki jest ważną ilustracją rozwoju cywilizacji i zmian społecznych oraz obyczajowych.
Badacze nieba odkryli najstarszą gwiazdę naszej Galaktyki. Powstała zaledwie ok. 300 mln lat po Wielkim Wybuchu i wciąż ma się dobrze.
Spokój jest iluzją, mówi David Krakauer, badacz złożoności, dyrektor Santa Fe Institute, gdzie Indiana Jones spotyka Einsteina.
Jest nowa recepta na młodość, której skuteczność potwierdzili niedawno naukowcy. Tylko po co właściwie tych recept na młodość potrzebujemy?
Loty zdalnie sterowanych maszyn, mknących po trudnych torach z prędkością 160 km/h, pobudzają wyobraźnię. Oto nowy wymiar e-sportu.
Istotna wypowiedź filmowa na temat odpowiedzialności mediów, zrodzona z obywatelskiej troski.
Film łączy tanie chwyty z filmów klasy B z poważnym romansem, jest również próbą powiedzenia czegoś poważnego o funkcjonowaniu poza akceptacją społeczną.
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem wstydliwym, lecz niestety powszechnym.
Pierwszą w tym sezonie premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.
Niby wszystko się tu zgadza, ale jednocześnie w spektaklu brak zaskoczeń, brak typowych dla duetu przewrotek i paradoksów, zmuszających widza do myślenia.
Antologia o miłości, a właściwie o uczuciach między kobietą a mężczyzną.
Hilsenrath pisze wciąż właściwie na jeden temat, wyprowadza Holocaust poza drugą wojnę, pokazując konsekwencje Zagłady.
Tytułowego ognia i spójności mogłoby być więcej, ale jest i cel, i styl.
Płyta niemieckiej wytwórni została wydana w cyklu zapomnianej muzyki polskiej.
Jedna z najpiękniejszych gier w historii.
Wymagająca, bardzo złożona i równie satysfakcjonująca gra.
Wygląda szpetnie, ale doszlifowane mechanizmy gry nie budzą zastrzeżeń. Koneser doceni.
Bardzo ciekawe przedsięwzięcie z pogranicza sztuk wizualnych, designu, reklamy, przedsiębiorczości.
Rozmowa z Rafałem Wechterowiczem, grafikiem projektującym wzory na koszulki, okładki płyt i plakaty dla takich zespołów, jak m.in. Slayer, Metallica, Machine Head, Mastodon i Behemoth.
Hasło Czarna Pantera kojarzy się politycznie i historycznie, ale jeśli nowy film Marvela zrobi karierę, jaką mu wróżą, stanie się kolejnym przykładem triumfu współczesnej czarnej popkultury.
Rozmowa z Jagodą Szelc, laureatką Paszportu POLITYKI w kategorii Film za debiut reżyserski „Wieża. Jasny dzień”.
Szwedzi od niemal 50 lat dążą do ideału związku partnerskiego: niezależnych, finansowo ustawionych, wspieranych przez państwo ludzi, których łączy tylko więź emocjonalna. Tyle że niezależni czują się coraz bardziej samotni. O tym jest szwedzki dokument, który 21 lutego dodamy do POLITYKI.
Nie mogę mieć psa prawdziwego, nie mogę mieć sztucznego, została mi niezaspokojona tęsknota, z którą się zżyłem.
Małgorzata Kożuchowska wystąpiła w kampanii firmy Avon.
Polscy skoczkowie w Pjongczangu nie padli ofiarą spisku, ale niedoskonałości systemu. I niewielkich słabości własnych.
Nawet w lesie, gdzie garstka idiotów świętowała urodziny Hitlera – wszędzie Żydzi.
Demokracja ma twarz studenta. Boimy się go, jak dyktator swego ludu.
Prezes TVP już jakiś czas temu zauważył, że BBC to „typowa demoliberalna telewizja”, dlatego nie można jej ufać.
Głównym celem Instytutu ma być przywrócenie Polsce i Polakom należnego im poczucia krzywdy i cierpienia.
Emirackie metropolie to utopie dla wybranych, gdzie każdemu jest dawane nie tyle według potrzeb, co według zachcianek i zasobności portfela.