Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Teatr

Smutna Polka

Recenzja spektaklu: „Polka”, reż. Igor Gorzkowski

Polki i Polacy w perspektywie tańca współczesnego Polki i Polacy w perspektywie tańca współczesnego Andrzej Grabowski / materiały prasowe
Pierwszą w tym sezonie premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.

Jaka jest Polka – skoczna i wesoła, czy ciąży nad nią jakieś fatum i mit matki Polki? Czy Polki są rzeczywiście takie, jak wynika z obrazów przedstawionych na scenie – siedzą pokornie na ławce i się nie wychylają, są smutne, samotne, zrezygnowane, samodzielne, ale nie wyzwolone? Czy są uległe, a ich sporadyczny bunt przybiera formę bezsilnego gniewu zamiast feministycznej walki o prawa kobiet w stylu akcji #MeToo? Z tymi pytaniami postanowili zmierzyć widza twórcy spektaklu. Posługują się językiem tańca współczesnego, nie eksperymentują, nie zamieniają teatru w forum publicystyczne, podążając jakby za myślą wyrażoną kiedyś przez Conrada Drzewieckiego, założyciela teatru: „nie jest sztuką wymyślić nowy ruch. Chodzi o to, by ruch ten coś znaczył”. Operują metaforą, a ruch wywołuje dramaturgiczne napięcie.

Wbrew tytułowi sugerującemu polkę przeważa muzyka elektroniczna (Zbigniew Kozub), której dźwięk wywołuje niekiedy wrażenie szumu towarzyszącego zagłuszanym falom radiowym – choć zabieg ten nie utrudnia odbioru i przekaz pozostaje czytelny. Wymowę całości podkreślają skromne sukienki zaprojektowane przez Krystiana Szymczaka. Z obrazów scenicznych nie zawsze wyłania się to, co zostało zapowiedziane w podtytułach programu, ale i tak pierwszą w tym sezonie premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.

Polka, chor. Iwona Pasińska i artyści – tancerze PTT, reż. Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Smutna Polka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną