Świat

Zachcianek

Emiraty – utopie dla wybranych

Wieżowce Dubaju drapią chmury i przebijają mgłę. Wieżowce Dubaju drapią chmury i przebijają mgłę. Anna Shtraus / Getty Images
Emirackie metropolie to utopie dla wybranych, gdzie każdemu jest dawane nie tyle według potrzeb, co według zachcianek i zasobności portfela.
Wieża Chalify, 829 m szkła, stali i betonu w kształcie inspirowanym lokalnym kwiatem.Lutz Jaekel/Laif/Forum Wieża Chalify, 829 m szkła, stali i betonu w kształcie inspirowanym lokalnym kwiatem.

Akrobata bez asekuracji, rozpiętych siatek czy przyczepionych linek trzyma się poprzeczki trapezu, który wyciągnął go na wysokość 30, może 35 m. Nagle cyrkowiec zwalnia chwyt. Publiczność zamiera, by po chwili odetchnąć, gdy rozpędzone ciało artysty, zamiast z plaśnięciem wyrżnąć w powierzchnię areny, znika w niewielkim basenie wypełnionym wodą. Spektakl „La Perle” biegnie w rytm podobnych skoków adrenaliny, bo kilkudziesięcioosobowa trupa, dowodzona przez twórcę sukcesu słynnego Cirque du Soleil, zdaje się drwić z ograniczeń bhp.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Zachcianek"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019