Nowa recepta na młodość

Świat młodych
Jest nowa recepta na młodość, której skuteczność potwierdzili niedawno naukowcy. Tylko po co właściwie tych recept na młodość potrzebujemy?
Od kilku lat ćwiczenia jogi twarzy (face yoga) robią prawdziwą furorę w Ameryce.
123 RF

Od kilku lat ćwiczenia jogi twarzy (face yoga) robią prawdziwą furorę w Ameryce.

Odpowiednie ćwiczenia mięśni twarzy mogą opóźnić, a nawet w pewnym stopniu cofnąć proces starzenia.
EAST NEWS

Odpowiednie ćwiczenia mięśni twarzy mogą opóźnić, a nawet w pewnym stopniu cofnąć proces starzenia.

Ludzie młodzi mają nad starymi niebagatelną przewagę – polega ona na tym, że ci pierwsi tych drugich najzwyczajniej w świecie nie dostrzegają.
cinema.pl/mat. pr.

Ludzie młodzi mają nad starymi niebagatelną przewagę – polega ona na tym, że ci pierwsi tych drugich najzwyczajniej w świecie nie dostrzegają.

Dla osób w średnim wieku, zwłaszcza dla pań, to dobra wiadomość: bez wydawania pieniędzy, bez ingerencji chirurgicznych ani nawet zabiegów kosmetycznych można cofnąć się o kilka lat. Nie chodzi oczywiście o cofanie czasu, lecz o ingerencję w wygląd – konkretnie wygląd twarzy – a dokładnie o pewne ćwiczenia, które pozwalają się znacząco odmłodzić. Potrzeba do tego tylko 28 tygodni.

Ćwiczenia te wywodzą się z jogi, a ściślej – z inspirowanych jogą ćwiczeń mięśni twarzy. W Indiach i krajach Wschodu, w których joga jest powszechnie praktykowana, ćwiczenia tego typu są stosowane od stuleci. W naszej kulturze to raczej nowość. Wprawdzie prekursorki tzw. jogi twarzy pojawiły się w Europie (w Niemczech) już w latach 30. XX w., jednak dopiero teraz – na fali wzrostu zainteresowania zdrowiem i dobrym wyglądem oraz całą tą tzw. kulturą wellness – praktyki te zaczęły się upowszechniać. Od kilku lat ćwiczenia jogi twarzy (face yoga) robią prawdziwą furorę w Ameryce. Wkrótce moda dotrze i do nas, teraz jednak, ledwie miesiąc temu, zdarzyło się coś znaczącego – otóż uczeni z amerykańskiego Northwestern University w Chicago postanowili po raz pierwszy naukowo zbadać, czy joga twarzy rzeczywiście odmładza.

Trzy lata w pół roku

O udział w eksperymencie poproszono 27 pań w wieku między 40. a 65. rokiem życia. Badania prowadził zespół dermatologów wspomagany przez instruktora jogi. Każda z pań została dokładnie sfotografowana, a potem przeszła 1,5-godzinny indywidualny kurs, po czym otrzymała do wykonywania w domu zestaw wybranych ćwiczeń mięśni twarzy. Przez pierwsze osiem tygodni ćwiczenia miały być bezwzględnie wykonywane każdego dnia przez co najmniej pół godziny. Następnie rozpoczynał się 20-tygodniowy etap, w którym należało ćwiczyć co dwa lub trzy dni. Także przez minimum pół godziny.

Po zakończeniu drugiego etapu ponownie fotografowano uczestniczki. Następnie porównywano ich fotografie, wykorzystując tzw. fotoskalę starzenia się twarzy Merz-Carruthers (ukazuje ona, jak twarz ludzka zmienia się pod wpływem procesów starzeniowych rok po roku w długim czasie).

Z pomocą skali uczeni ustalili postrzegany wiek badanych pań na początku eksperymentu i na końcu. Okazało się, że wiek uczestniczek, szacowany na podstawie wyglądu twarzy, rzeczywiście się zmienił. Panie, których wiek określano początkowo według skali na 50,8 lat cofnęły się do 48 lat według ocen na końcu badania. Niemal trzy lata w 28 tygodni. Chodzi oczywiście wyłącznie o wygląd, w badaniach nie ma mowy o tym, że uczestniczki poczuły się o trzy lata młodsze.

Azjatki dbają o cerę zdecydowanie inaczej niż Europejki – wyjaśnia Olga Szemley-Goudineau, twórczyni Yogatrractive, czyli holistycznej metody rewitalizacji twarzy, ekspertka w dziedzinie antyagingu. – W niezbędniku pielęgnowania skóry mają działania, które do nas dopiero docierają i które powoli adaptujemy. Do działań tych należą automasaże, których mamy uczą córki. Taki codzienny krótki automasaż jest wart dużo więcej niż jeden sporadyczny w spa. My, Europejczycy, zachowujemy się trochę tak, jak gdyby mięśnie kończyły się na szyi.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną