Świat

Arcybiskup od pokrzywdzonych

Watykan nieudolnie zmaga się z pedofilią w Kościele

Biurokracja watykańska blokuje reformy mające na celu wyplenienie zła pedofilii w Kościele. Biurokracja watykańska blokuje reformy mające na celu wyplenienie zła pedofilii w Kościele. Mister No / Wikipedia

Specjalny wysłannik papieża Franciszka abp Charles Scicluna przybywa 17 lutego do Nowego Jorku, by spotkać się z człowiekiem, który ma informacje na temat sprawy bp. Juana Barrosa. Ta sprawa położyła się cieniem na styczniowej wizycie Franciszka w Chile. Papież nie spotkał się z ofiarami molestowanymi przez ks. Fernanda Karadimę. Według relacji skrzywdzonych Karadimę miał kryć przed odpowiedzialnością biskup Barros, mianowany przez Franciszka w 2015 r. Papież odrzucał te zarzuty jako „kalumnie”. Twierdził, że nie miał na ten temat żadnych informacji. Ale zaprzeczyła temu Marie Collins, do niedawna członkini papieskiej komisji do spraw ochrony nieletnich. Była świadkiem, jak delegacja, do której należała, już w 2015 r. wręczyła list jednej z ofiar kardynałowi Seanowi O’Malleyowi, a ten zapewnił, że list przekaże Franciszkowi. Teraz abp Scicluna ma rozmawiać właśnie z autorem tego listu Juanem Carlosem Cruzem.

Scicluna wsławił się śledztwem w sprawie licznych biseksualnych kontaktów meksykańskiego księdza Marciala Maciela, założyciela tzw. Legionu Chrystusa. W Kościele odebrano misję abp. Scicluny jako zmianę stanowiska papieża. Marie Collins wątpi w generalny przełom. Podała się do dymisji właśnie dlatego, że w jej ocenie biurokracja watykańska blokuje reformy mające na celu wyplenienie zła pedofilii w Kościele, a papież, wbrew deklaracjom, nie stara się temu zapobiec. W tym roku Franciszek ma odwiedzić Irlandię, ojczyznę Collins. Jego kampania przeciwko pedofilii w Kościele obudziła w katolikach irlandzkich duże nadzieje, ale zdaniem katolickiej działaczki antypedofilskiej obecna sytuacja raczej je rozwiewa.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Arcybiskup od pokrzywdzonych"
Reklama