Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Powtórka z propagandy

Jak działa propaganda

Propaganda skupia uwagę odbiorcy na tym, na czym chce, a odwraca od meritum sprawy. Propaganda skupia uwagę odbiorcy na tym, na czym chce, a odwraca od meritum sprawy. Mirosław Gryń / Polityka
Nieprawdy, półprawdy, niedorzeczności i niekończące się samochwalstwo władzy. Dlaczego tak wielu Polaków ani to drażni, ani żenuje; przeciwnie – wydaje się im podobać? Skąd ta nieodporność na propagandę?
Propaganda nie może się obyć bez podsycania złości i poczucia krzywdy, bez siania nienawiści i żądzy zemsty.Mirosław Gryń/Polityka Propaganda nie może się obyć bez podsycania złości i poczucia krzywdy, bez siania nienawiści i żądzy zemsty.

Każda władza uprawia propagandę; dzisiejsza w Polsce tym się wyróżnia, że nie ukrywa bynajmniej, iż robi to intensywnie, instytucjonalnie, za grube pieniądze. Właśnie powołano tzw. zespół do spraw szybkiego reagowania na wpadki wizerunkowe, czyli propagandowe pogotowie ratunkowe. A istnieje już przecież potężna sieć „leczenia” Polaków i nie-Polaków z jakichkolwiek wątpliwości co do wielkości naszego narodu oraz poczynań obecnej władzy – od Polskiej Fundacji Narodowej (na której koncie z początkiem lutego figurowały 243 mln zł z daniny nałożonej na państwowe spółki) po media, przez nieuwagę nazywane jeszcze niekiedy publicznymi (w tym TVP, zasilonej latem 2017 r.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Powtórka z propagandy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022