Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Dzieci Frankensteina

Frankenstein: nadzieja i postrach uczonych

Kadr z filmu „Frankenstein” z 1994 r. z Robertem de Niro grającym monstrum. Kadr z filmu „Frankenstein” z 1994 r. z Robertem de Niro grającym monstrum. David Appleby / BEW
Jak powieść napisana przed dwustu laty przez angielską nastolatkę poruszyła wyobraźnię uczonych.
Okładka „Science” poświęcona dwustuleciu powieści Mary Shelley.materiały prasowe Okładka „Science” poświęcona dwustuleciu powieści Mary Shelley.

Wybuch był tak potężny, że bezpośrednio zabił ponad 10 tys. osób, ale całkowita liczba ofiar szacowana jest na ponad 70 tys. Erupcja wulkanu Tambora na indonezyjskiej wyspie Sumbawa w kwietniu 1815 r. – bo to on był sprawcą hekatomby – okazała się największą, jaką widział świat od ponad 15 wieków. Jej skutki szczególnie dotkliwie odczuła półkula północna, gdyż następny 1816 r. przeszedł do historii jako „pozbawiony lata”. Krążąca wysoko w atmosferze materia wulkaniczna przepuszczała mniej promieniowania słonecznego, powodując spadki temperatury, niekiedy bardzo duże i gwałtowne, które z kolei niszczyły uprawy w Azji, Ameryce Północnej i Europie.

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci Frankensteina"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022