Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Zaszczepić rozsądek

Anachroniczna i ideologiczna: szkoła według PiS

Niech młodzi Polacy znają i treny Kochanowskiego, i kabaretowe kuplety Pietrzaka. Ale dobrze, gdyby umieli na to wszystko spojrzeć z perspektywy XXI w. i dysponowali jakimś stosownym aparatem pojęciowym. Niech młodzi Polacy znają i treny Kochanowskiego, i kabaretowe kuplety Pietrzaka. Ale dobrze, gdyby umieli na to wszystko spojrzeć z perspektywy XXI w. i dysponowali jakimś stosownym aparatem pojęciowym. Mirosław Gryń / Polityka
W polskich szkołach ważniejsze będzie teraz kształcenie ideologiczne niż przygotowanie do życia w XXI w. Młodzi ludzie wyjdą z takiej szkoły bezbronni wobec manipulacji świata.
Niestety, ludziom wciąż wygodniej jest wiedzieć mniej niż więcej.Mirosław Gryń/Polityka Niestety, ludziom wciąż wygodniej jest wiedzieć mniej niż więcej.

Wizja edukacji autorstwa PiS oznacza, że ogromne obszary ludzkiej wiedzy – zwłaszcza psychologia, antropologia, socjologia – pozostaną z całą pewnością na lata poza zasięgiem programów nauczania (nawet w szkołach średnich), ustępując miejsca przede wszystkim zbanalizowanej historii. Niestety, wprowadzana z determinacją tzw. reforma zniechęca do dyskusji, czego i jak trzeba dziś uczyć.

Rodziców, a nawet niedawnych entuzjastów poszukiwania nowych form dla edukacji zdaje się ogarniać fatalizm.

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Nauka ; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaszczepić rozsądek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022