Nauka

Zaszczepić rozsądek

Anachroniczna i ideologiczna: szkoła według PiS

Niech młodzi Polacy znają i treny Kochanowskiego, i kabaretowe kuplety Pietrzaka. Ale dobrze, gdyby umieli na to wszystko spojrzeć z perspektywy XXI w. i dysponowali jakimś stosownym aparatem pojęciowym. Niech młodzi Polacy znają i treny Kochanowskiego, i kabaretowe kuplety Pietrzaka. Ale dobrze, gdyby umieli na to wszystko spojrzeć z perspektywy XXI w. i dysponowali jakimś stosownym aparatem pojęciowym. Mirosław Gryń / Polityka
W polskich szkołach ważniejsze będzie teraz kształcenie ideologiczne niż przygotowanie do życia w XXI w. Młodzi ludzie wyjdą z takiej szkoły bezbronni wobec manipulacji świata.
Niestety, ludziom wciąż wygodniej jest wiedzieć mniej niż więcej.Mirosław Gryń/Polityka Niestety, ludziom wciąż wygodniej jest wiedzieć mniej niż więcej.

Wizja edukacji autorstwa PiS oznacza, że ogromne obszary ludzkiej wiedzy – zwłaszcza psychologia, antropologia, socjologia – pozostaną z całą pewnością na lata poza zasięgiem programów nauczania (nawet w szkołach średnich), ustępując miejsca przede wszystkim zbanalizowanej historii. Niestety, wprowadzana z determinacją tzw. reforma zniechęca do dyskusji, czego i jak trzeba dziś uczyć.

Rodziców, a nawet niedawnych entuzjastów poszukiwania nowych form dla edukacji zdaje się ogarniać fatalizm.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016