Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Galaktyczna piana

Prof. Agnieszka Pollo o tym, jak wyglądał Wszechświat 7-8 mld lat temu

Prof. Agnieszka Pollo Prof. Agnieszka Pollo Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z prof. Agnieszką Pollo z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badań Jądrowych o badaniu struktury dawnego Wszechświata.
Mapa ok. 90 tys. galaktyk obserwowanych w ramach programu VIPERS. Ukazany obszar nieba znajduje się w odległości odpowiadającej czasom, gdy Wszechświat miał mniej więcej połowę swojego obecnego wieku. Poszczególne punkty na mapie to galaktyki (czerwone – wypełnione starymi gwiazdami, niebieskie – aktywnie tworzące gwiazdy).Vipers Team Mapa ok. 90 tys. galaktyk obserwowanych w ramach programu VIPERS. Ukazany obszar nieba znajduje się w odległości odpowiadającej czasom, gdy Wszechświat miał mniej więcej połowę swojego obecnego wieku. Poszczególne punkty na mapie to galaktyki (czerwone – wypełnione starymi gwiazdami, niebieskie – aktywnie tworzące gwiazdy).

PRZEMEK BERG: – Podobno wiadomo, jak wyglądał Wszechświat 7–8 mld lat temu, gdy był o połowę młodszy niż obecnie?
AGNIESZKA POLLO: – Tak, to prawda. Wiemy, że miał już wtedy strukturę dość podobną do obserwowanej obecnie, o charakterystycznej budowie. Niedawno udało się sporządzić trójwymiarową mapę istotnego fragmentu Wszechświata z okresu, gdy był miliardy lat młodszy. Jest ona nawet przygotowana w formie wideo. Mapa powstała dzięki przeglądowi nieba o nazwie VIPERS, co na polski można przetłumaczyć jako Publiczny Pozagalaktyczny Przegląd Przesunięć ku Czerwieni, realizowany na multispektrografie VIMOS.

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Galaktyczna piana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022