„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Po co nam filozofia

Czy filozofowie są jeszcze potrzebni?

Fragment „Szkoły ateńskiej” — fresku Rafaela z apartamentów papieskich. Fragment „Szkoły ateńskiej” — fresku Rafaela z apartamentów papieskich. Peter Horree/Alamy Stock Photo / BEW
Filozofowie już w starożytności wymyślili sobie, że będą mądrą głową ludzkości, myślącą w jej imieniu. I że ludzkość chętnie powierzy im tę rolę. Dziś ludzkość ma wiele głów, a w dodatku lubi myśleć bez pomocy uczonych mentorów.
Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902 r. Muzeum Rodina w Paryżu.Thibsweb/Wikipedia Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902 r. Muzeum Rodina w Paryżu.

A wydawać by się mogło, że nigdy filozofia nie miała się tak dobrze jak dziś. Wielka liczba profesjonalistów tej dziedziny pracujących na uniwersytetach całego świata, tysiące ukazujących się każdego roku książek i numerów czasopism, niezliczone konferencje – wszystko to dowodzi znacznie większego ożywienia i różnorodności niż w ciągu ostatnich kilku stuleci, gdy filozofię stawiano na piedestale, a wybitni jej przedstawiciele, od Kartezjusza i Wolffa (wiek XVII i XVIII) po Bergsona i Russella (wiek XX), byli autentycznymi mentorami elit swoich czasów.

Polityka 14.2018 (3155) z dnia 03.04.2018; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co nam filozofia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021