Nauka

Po co nam filozofia

Czy filozofowie są jeszcze potrzebni?

Fragment „Szkoły ateńskiej” — fresku Rafaela z apartamentów papieskich. Fragment „Szkoły ateńskiej” — fresku Rafaela z apartamentów papieskich. Peter Horree/Alamy Stock Photo / BEW
Filozofowie już w starożytności wymyślili sobie, że będą mądrą głową ludzkości, myślącą w jej imieniu. I że ludzkość chętnie powierzy im tę rolę. Dziś ludzkość ma wiele głów, a w dodatku lubi myśleć bez pomocy uczonych mentorów.
Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902 r. Muzeum Rodina w Paryżu.Thibsweb/Wikipedia Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902 r. Muzeum Rodina w Paryżu.

A wydawać by się mogło, że nigdy filozofia nie miała się tak dobrze jak dziś. Wielka liczba profesjonalistów tej dziedziny pracujących na uniwersytetach całego świata, tysiące ukazujących się każdego roku książek i numerów czasopism, niezliczone konferencje – wszystko to dowodzi znacznie większego ożywienia i różnorodności niż w ciągu ostatnich kilku stuleci, gdy filozofię stawiano na piedestale, a wybitni jej przedstawiciele, od Kartezjusza i Wolffa (wiek XVII i XVIII) po Bergsona i Russella (wiek XX), byli autentycznymi mentorami elit swoich czasów.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama