„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Niezmienny, piękny i upiorny

Wszechświat wszechstronnie opisany

Tzw. Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble'a. Gwiazdozbiór Pieca. Najdalsze galaktyki Pola leżą w odległości 13,2 mld. lat świetlnych od nas. Tzw. Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble'a. Gwiazdozbiór Pieca. Najdalsze galaktyki Pola leżą w odległości 13,2 mld. lat świetlnych od nas. NASA / ESA
Trzy obrazy Wszechświata w trzech znakomitych książkach z trzech stron świata. Zestaw obowiązkowy dla inteligencji pracującej i nie tylko.
Wszechświat widziany w trzech odsłonach.Marek Kwiatkowski/Polityka Wszechświat widziany w trzech odsłonach.

Sen nocy letniej mieszkańców South Newington (Oxfordshire) przerwał w zeszłym roku głośny trzask. Gałąź starego buku rosnącego na cmentarzu pękła u nasady i odsłoniła pęknięcie na tyle szerokie i głębokie, że buk przestał być bukiem zwykłym, a stał się symbolicznym, bo w rodzinnej wsi Juliana Barboura wszystko jest symboliczne. Rozłupany stał się metaforą stanu obecnej fizyki – dążącej do wielkiego zespolenia, jednej opowieści łączącej wszystkie skale czasu i przestrzeni, ale korzeniami tkwiącej w glebie anachronicznych teorii.

Polityka 14.2018 (3155) z dnia 03.04.2018; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezmienny, piękny i upiorny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021