Nauka

Wielki pająk w Złotej Rybie

Mgławica Tarantula – kolebka gigantów

Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. ESO
Mgławica Tarantula to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym kosmosie.
R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.ESA/NASA R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.

Tarantulę w gwiazdozbiorze Złotej Ryby (Doradus) widać z południowej półkuli Ziemi. Niedawno jeden z teleskopów największego obserwatorium astronomicznego na świecie, czyli Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na pustyni Atakama w Chile, wykonał najdokładniejsze dotychczas zdjęcie mgławicy.

Tarantula, która rozciąga się na odległość tysiąca lat świetlnych, jest obserwowana od dawna, ale do połowy XVIII w. uznawano ją za gwiazdę i oznaczano symbolem 30 Doradus. Znawca nieba południowego, francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille, odkrył w 1751 r.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Nauka; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielki pająk w Złotej Rybie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019