Nauka

Wielki pająk w Złotej Rybie

Mgławica Tarantula – kolebka gigantów

Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. ESO
Mgławica Tarantula to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym kosmosie.
R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.ESA/NASA R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.

Tarantulę w gwiazdozbiorze Złotej Ryby (Doradus) widać z południowej półkuli Ziemi. Niedawno jeden z teleskopów największego obserwatorium astronomicznego na świecie, czyli Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na pustyni Atakama w Chile, wykonał najdokładniejsze dotychczas zdjęcie mgławicy.

Tarantula, która rozciąga się na odległość tysiąca lat świetlnych, jest obserwowana od dawna, ale do połowy XVIII w. uznawano ją za gwiazdę i oznaczano symbolem 30 Doradus. Znawca nieba południowego, francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille, odkrył w 1751 r.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielki pająk w Złotej Rybie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021