Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wyjść z bezruchu

Szansa dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Szpital w Barcelonie, chłopiec z rdzeniowym zanikiem mięśni chodzi dzięki egzoszkieletowi Marsi Bionics. Szpital w Barcelonie, chłopiec z rdzeniowym zanikiem mięśni chodzi dzięki egzoszkieletowi Marsi Bionics. Lola Bou/Anadolu Agency / Getty Images
Dla uwięzionych we własnym ciele, z rdzeniowym zanikiem mięśni, pojawiła się szansa na inne życie. Niestety, wciąż tylko dla nielicznych.
Kuracja substancją aktywną o nazwie nusinersen zatrzymuje postęp choroby.bogdan.hoda/PantherMedia Kuracja substancją aktywną o nazwie nusinersen zatrzymuje postęp choroby.

Dla lekarzy to wielka odmiana, bo taka rewolucja zdarza się nieczęsto. Zwłaszcza w przypadku rzadkich chorób genetycznych, gdzie – znając dokładną lokalizację uszkodzenia któregoś z genów na chromosomach – można byłoby odwrócić proces niszczący organizm, naprawić wadliwe białko bądź zastąpić je nowym. W teorii, przy obecnym postępie biotechnologii, wszystko wydaje się możliwe. Dlatego terapie genowe nie raz już okrzyknięto przyszłością medycyny, gdyż w badaniach sprawdzają się świetnie.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjść z bezruchu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?