Nauka

Wyjść z bezruchu

Szansa dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Szpital w Barcelonie, chłopiec z rdzeniowym zanikiem mięśni chodzi dzięki egzoszkieletowi Marsi Bionics. Szpital w Barcelonie, chłopiec z rdzeniowym zanikiem mięśni chodzi dzięki egzoszkieletowi Marsi Bionics. Lola Bou/Anadolu Agency / Getty Images
Dla uwięzionych we własnym ciele, z rdzeniowym zanikiem mięśni, pojawiła się szansa na inne życie. Niestety, wciąż tylko dla nielicznych.
Kuracja substancją aktywną o nazwie nusinersen zatrzymuje postęp choroby.bogdan.hoda/PantherMedia Kuracja substancją aktywną o nazwie nusinersen zatrzymuje postęp choroby.

Dla lekarzy to wielka odmiana, bo taka rewolucja zdarza się nieczęsto. Zwłaszcza w przypadku rzadkich chorób genetycznych, gdzie – znając dokładną lokalizację uszkodzenia któregoś z genów na chromosomach – można byłoby odwrócić proces niszczący organizm, naprawić wadliwe białko bądź zastąpić je nowym. W teorii, przy obecnym postępie biotechnologii, wszystko wydaje się możliwe. Dlatego terapie genowe nie raz już okrzyknięto przyszłością medycyny, gdyż w badaniach sprawdzają się świetnie.

Czytaj także

Ja My Oni

Schematy z rodzinnego domu

Małżeństwo: jak odgrywamy w nim role wyuczone jeszcze w dzieciństwie.

Agnieszka Paczkowska
04.08.2015