Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Już nie myślimy sercem

Człowiek w erze neuronauk

„Człowiek jest całością – sam podejmuje decyzje za pomocą mózgu, tyle że świadomość tego działania dochodzi do niego później”. „Człowiek jest całością – sam podejmuje decyzje za pomocą mózgu, tyle że świadomość tego działania dochodzi do niego później”. Getty Images
Rozmowa z Leonem Ciechanowskim, filozofem, kognitywistą i kulturoznawcą, o tym, kim jest i kim może być człowiek w erze neuronauk.
„Człowiek jest najprawdopodobniej najinteligentniejszym organizmem w Układzie Słonecznym. Ale możemy używać tej inteligencji w różny sposób”.rdonar/PantherMedia „Człowiek jest najprawdopodobniej najinteligentniejszym organizmem w Układzie Słonecznym. Ale możemy używać tej inteligencji w różny sposób”.

KATARZYNA CZARNECKA: – Słownik PWN mówi: Do najbardziej istotnych cech ludzkich różniących zasadniczo człowieka od zwierząt należą: zdolność do abstrakcyjnego myślenia, do rekapitulacji (pamięć), do świadomego decydowania o swoim postępowaniu (wola) i do wyższych uczuć. Czy to wszystko jest jeszcze aktualne?
LEON CIECHANOWSKI: – Jak najbardziej. Nauka może nas definiować w sposób bardziej szczegółowy – biologiczny czy genetyczny. Ale patrząc na sam mózg, to mimo że wiemy o sobie coraz więcej, nadal nie potrafimy w pełni wpływać na siebie i innych.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Nauka; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Już nie myślimy sercem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?