Nauka

Już nie myślimy sercem

Człowiek w erze neuronauk

„Człowiek jest całością – sam podejmuje decyzje za pomocą mózgu, tyle że świadomość tego działania dochodzi do niego później”. „Człowiek jest całością – sam podejmuje decyzje za pomocą mózgu, tyle że świadomość tego działania dochodzi do niego później”. Getty Images
Rozmowa z Leonem Ciechanowskim, filozofem, kognitywistą i kulturoznawcą, o tym, kim jest i kim może być człowiek w erze neuronauk.
„Człowiek jest najprawdopodobniej najinteligentniejszym organizmem w Układzie Słonecznym. Ale możemy używać tej inteligencji w różny sposób”.rdonar/PantherMedia „Człowiek jest najprawdopodobniej najinteligentniejszym organizmem w Układzie Słonecznym. Ale możemy używać tej inteligencji w różny sposób”.

KATARZYNA CZARNECKA: – Słownik PWN mówi: Do najbardziej istotnych cech ludzkich różniących zasadniczo człowieka od zwierząt należą: zdolność do abstrakcyjnego myślenia, do rekapitulacji (pamięć), do świadomego decydowania o swoim postępowaniu (wola) i do wyższych uczuć. Czy to wszystko jest jeszcze aktualne?
LEON CIECHANOWSKI: – Jak najbardziej. Nauka może nas definiować w sposób bardziej szczegółowy – biologiczny czy genetyczny. Ale patrząc na sam mózg, to mimo że wiemy o sobie coraz więcej, nadal nie potrafimy w pełni wpływać na siebie i innych.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Już nie myślimy sercem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021