Nauka

Lodowy celebryta

Precelebryta

Człowiek lodu został znaleziony w lodowcu Similaun na wysokości 3210 m n.p.m. Człowiek lodu został znaleziony w lodowcu Similaun na wysokości 3210 m n.p.m. FlipFlop Collective/South Tyrol Museum of Archeology
Jest Graalem dla nauki i skarbem dla Bolzano. Jakie jeszcze tajemnice skrywa zamordowany 5,3 tys. lat temu Ötzi i jak ochronić jego stale niszczejące ciało?
Trójwymiarowa rekonstrukcja Ötziego autorstwa holenderskich artystów Adrie i Alfonsa Kennisów.Ochsenreiter/South Tyrol Museum of Archeology Trójwymiarowa rekonstrukcja Ötziego autorstwa holenderskich artystów Adrie i Alfonsa Kennisów.

Oliver Peschel, lekarz sądowy z Monachium, a zarazem osobisty medyk lodowej gwiazdy, mówi, że jego pacjent jest dla nas jak okno do przeszłości. Symbolicznie, ale i dosłownie, bo naturalną mumię ogląda się przez otwór o wymiarach 38 na 40 cm w ścianie chłodni specjalnie dla niego zbudowanej w Museo Archeologico dell’Alto Adige w Bolzano. Wrażenie jest niezwykłe – mężczyzna leży tak blisko szyby, że jego wyciągnięta dłoń niemal jej dotyka, widać sople na palcach oraz pory na skórze.

Czytaj także

Ludzie i style

Tabletka na HIV przyczyni się do ograniczenia nowych zakażeń?

Osobom prowadzącym ryzykowne życie seksualne marzenie o szczepionce na AIDS zastąpiła praktyka regularnego przyjmowania tabletki.

Paweł Walewski
25.06.2019