Nauka

Lodowy celebryta

Precelebryta

Człowiek lodu został znaleziony w lodowcu Similaun na wysokości 3210 m n.p.m. Człowiek lodu został znaleziony w lodowcu Similaun na wysokości 3210 m n.p.m. FlipFlop Collective/South Tyrol Museum of Archeology
Jest Graalem dla nauki i skarbem dla Bolzano. Jakie jeszcze tajemnice skrywa zamordowany 5,3 tys. lat temu Ötzi i jak ochronić jego stale niszczejące ciało?
Trójwymiarowa rekonstrukcja Ötziego autorstwa holenderskich artystów Adrie i Alfonsa Kennisów.Ochsenreiter/South Tyrol Museum of Archeology Trójwymiarowa rekonstrukcja Ötziego autorstwa holenderskich artystów Adrie i Alfonsa Kennisów.

Oliver Peschel, lekarz sądowy z Monachium, a zarazem osobisty medyk lodowej gwiazdy, mówi, że jego pacjent jest dla nas jak okno do przeszłości. Symbolicznie, ale i dosłownie, bo naturalną mumię ogląda się przez otwór o wymiarach 38 na 40 cm w ścianie chłodni specjalnie dla niego zbudowanej w Museo Archeologico dell’Alto Adige w Bolzano. Wrażenie jest niezwykłe – mężczyzna leży tak blisko szyby, że jego wyciągnięta dłoń niemal jej dotyka, widać sople na palcach oraz pory na skórze.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Lodowy celebryta"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021