Nauka

Ból Kaya

Niedola rezydenta, czyli zapiski ze szpitalnej orki

Z punktu widzenia młodego lekarza szpital to miejsce niebezpieczne. Z punktu widzenia młodego lekarza szpital to miejsce niebezpieczne. Sam Edwards / Getty Images
W książce „Będzie bolało” brytyjski lekarz rezydent odsłania kulisy szpitalnej orki. Ale to lektura nie tylko dla tych, którzy właśnie złożyli papiery na medycynę.
Insignis Media

Poznaliśmy ich bardzo dobrze. Stali się wizytówką państwowej służby zdrowia i autorami najgłośniejszego chyba strajku lekarzy. Uświadomili pacjentom, że za tyle pieniędzy, ile na leczenie i utrzymanie szpitali przeznacza Polska, nie da się tego robić na światowym poziomie. Tymczasem każdy chory domaga się najlepszych leków, najdoskonalszych specjalistów. Najlepiej natychmiast, bez kolejek.

Gdy zaczęli głodować i rezygnować z dyżurów, na które kazano im przychodzić mimo przekroczonego wymiaru czasu pracy, niektórzy pytali: kim są ci krnąbrni rezydenci, jakie mają obowiązki i uprawnienia?

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Nauka ; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Ból Kaya"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021