Wyzwiska, seksizm i szantaż to stałe elementy kształcenia młodych lekarzy. Relacje między studentami a ich wykładowcami często przypominają wojskową falę.
OIOM jest organizowany w budynku z początku XX w. Respiratory to stare klekoty. Wszystkiego brakuje – opowiada rezydent anestezjologii ze szpitala jednoimiennego w zachodniej Polsce.
Ułatwienia w uznawaniu kwalifikacji lekarzy spoza Unii nie wejdą w życie tak szybko, jak chciałby minister zdrowia. Proponująca rozwiązania „potencjalnie niebezpieczne dla pacjentów” i źle oceniona przez samorząd lekarski nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza wróciła do dalszych prac w podkomisji.
Rozmowa z Katarzyną Pikulską, lekarką z SOR, jedną z organizatorek pierwszego protestu rezydentów, ofiarą nagonki w TVP, o tym, jak rząd oszczędza na służbie zdrowia, by zdobyć fundusze na kolejne obietnice.
W książce „Będzie bolało” brytyjski lekarz rezydent odsłania kulisy szpitalnej orki. Ale to lektura nie tylko dla tych, którzy właśnie złożyli papiery na medycynę.
Zgadzam się z pięknym apelem o. Rydzyka, którego kariera jest dowodem na to, że jeśli cierpliwie służysz ludziom, zwłaszcza niektórym, to kokosy przyjdą.
Co z tego wynika dla pacjentów? Obawiam się, że niewiele. Nawet jeśli rezydenci posłuchają apelu i z powrotem zgodzą się na pracę dłuższą niż 48 godzin w tygodniu.
Gdy słucham oficjalnych reakcji na protest rezydentów, od razu przychodzi mi na myśl rok 1968.
Trwa protest rezydentów. Szans na porozumienie z resortem zdrowia na razie nie widać. Przeciwnie, ze strony polityków partii rządzącej oraz sprzyjających im mediów coraz częściej padają szokujące słowa, ujawniające, co tak naprawdę sądzą o młodych lekarzach.