Nauka

Rozmnażanie Ziemi

Czym zasiedlimy kosmos

Odległy o ponad cztery lata świetlne od Słońca układ Alfa Centauri jest jednym z możliwych do zasiedlenia przez ziemskie organizmy. Odległy o ponad cztery lata świetlne od Słońca układ Alfa Centauri jest jednym z możliwych do zasiedlenia przez ziemskie organizmy. Alan Dyer/VWPics/Alamy Stock Photo / BEW
Jeszcze przed końcem XXI w. ludzkość najprawdopodobniej będzie w stanie rozsiewać życie ziemskie po innych planetach. Najpierw jednak musi sobie odpowiedzieć na kilka poważnych pytań.

Sonda kosmiczna Cassini badająca Saturna zakończyła misję 15 września 2017 r. Została skierowana na kurs kolizyjny z gazowym olbrzymem i kiedy weszła w jego atmosferę, zmiażdżyło ją zwiększające się wraz z głębokością ciśnienie. Resztki wyparowały pod wpływem ogromnej temperatury.

Cassini nie musiała skończyć w ten sposób. Ziemscy operatorzy mogli pozwolić jej dryfować przez kolejne lata wokół Saturna. Świadomie jednak do tego nie dopuścili, obawiali się bowiem ryzyka, że w przyszłości zderzyłaby się z pokrytym lodem księżycem Saturna Enceladusem.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmnażanie Ziemi"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020