Nauka

Wiedza ze złotych palców

Prof. Paweł Valde-Nowak o neandertalczykach i tajemnicach polskich jaskiń

Jaskinia Ciemna. Tu znaleziono ząb ludzki sprzed ok. 40 tys. lat i dwa paliczki ręki dziecka sprzed ponad 100 tys. lat. Jaskinia Ciemna. Tu znaleziono ząb ludzki sprzed ok. 40 tys. lat i dwa paliczki ręki dziecka sprzed ponad 100 tys. lat. Albin Marciniak / EAST NEWS
Prof. Paweł Valde-Nowak o szczęściu i pechu w badaniu przeszłości, neandertalczykach i innych tajemnicach pradziejowych jaskiń w Polsce.
Znaleziona w Jaskini Obłazowej płytka piaskowca sprzed 13 tys. lat, schematycznie oddająca kobiece kształty.Instytut Archeologii UJ w Krakowie Znaleziona w Jaskini Obłazowej płytka piaskowca sprzed 13 tys. lat, schematycznie oddająca kobiece kształty.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Neandertalczyk stale wzbudza zainteresowanie. Ostatnio Holendrzy i Francuzi stwierdzili, że potrafił krzesać ogień. Dziwi to pana?
PROF. PAWEŁ VALDE-NOWAK: – Czym innym jest podtrzymanie ognia rozpalonego naturalnie, np. na skutek uderzenia pioruna, a czym innym jego krzesanie i to konkretnym narzędziem. Badacze w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” twierdzą, że pięściaki wykonywane we Francji ok. 50 tys. lat temu służyły zarówno jako narzędzia, jak i krzesaki.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiedza ze złotych palców"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020