Nauka

Świątynie słów

Biblioteki: od starożytności do współczesności

Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. BEW
Domy książek były przez wieki monumentalnymi sanktuariami wiedzy. Dziś książnicę można mieć na jednym urządzeniu elektronicznym. Wygodne, ale pozbawione magii.
Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.British Museum/BEW Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.

To był imponujący budynek z absydą. Przy wymiarach 20 na 9 m mógł mieć nawet 9 m wysokości, na co wskazują fundamenty o dwumetrowych murach z kamieni spajanych cementem w tzw. opus caementicium. Archeolodzy natrafili na nie w czasie budowy ewangelickiego centrum kultury w kolońskiej dzielnicy Antoniterquartier. W czasach gdy miasto zwało się Colonia Claudia Ara Agrippinensium, było tam rzymskie forum, więc budynek, wzniesiony między 150 a 200 r., musiał pełnić jakąś funkcję publiczną.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Świątynie słów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020