Nauka

Świątynie słów

Biblioteki: od starożytności do współczesności

Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. BEW
Domy książek były przez wieki monumentalnymi sanktuariami wiedzy. Dziś książnicę można mieć na jednym urządzeniu elektronicznym. Wygodne, ale pozbawione magii.
Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.British Museum/BEW Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.

To był imponujący budynek z absydą. Przy wymiarach 20 na 9 m mógł mieć nawet 9 m wysokości, na co wskazują fundamenty o dwumetrowych murach z kamieni spajanych cementem w tzw. opus caementicium. Archeolodzy natrafili na nie w czasie budowy ewangelickiego centrum kultury w kolońskiej dzielnicy Antoniterquartier. W czasach gdy miasto zwało się Colonia Claudia Ara Agrippinensium, było tam rzymskie forum, więc budynek, wzniesiony między 150 a 200 r., musiał pełnić jakąś funkcję publiczną.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Świątynie słów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020