Nauka

Kosmiczne bombardowanie

Co uderza w Ziemię

Po ośmiu godzinach od odkrycia meteoroida 2018 LA uderzyła w Ziemię w Botswanie. Po ośmiu godzinach od odkrycia meteoroida 2018 LA uderzyła w Ziemię w Botswanie. JPL-Caltech / NASA
Uczeni nieustannie wypatrują obiektów mogących zagrozić Ziemi. Meteoroida 2018 LA zmyliła jednak obserwatorów i spadła niepostrzeżenie na pustynię w Botswanie.
PrintScreen z krótkiego filmu wykonanego przez kamerę monitoringu. Ukazuje meteoroidę 2018 LA spadającą na kotlinę Kalahari w Botswanie.Youtube PrintScreen z krótkiego filmu wykonanego przez kamerę monitoringu. Ukazuje meteoroidę 2018 LA spadającą na kotlinę Kalahari w Botswanie.

Badacze obiektów NEO (Near Earth Object), czyli kosmicznych ciał bliskich Ziemi, obliczają, że zderzenie z asteroidą o średnicy 10 km przydarza się naszej planecie raz na 100 mln lat. Zważywszy, że do zderzenia takiego doszło około 65 mln lat temu na Jukatanie (prawdopodobna przyczyna zagłady dinozaurów), do katastrofy mamy jeszcze chwilę. Ale już zderzenie z obiektem o średnicy 200–250 m zdarza się raz na 160 tys. lat, a ze 100–140-metrowym raz na 30 tys. To wciąż, w skali historii ludzkości, dość długo, jednak obiekty jeszcze mniejsze – też groźne, choć już tylko lokalnie – uderzają w Ziemię znacznie częściej.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczne bombardowanie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Psi umysł

Nie my udomowiliśmy psy. One zrobiły to same i dzięki temu, pod pewnymi względami, stały się bystrzejsze od szympansów.

Marcin Rotkiewicz
01.06.2020