Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kosmiczne bombardowanie

Co uderza w Ziemię

Po ośmiu godzinach od odkrycia meteoroida 2018 LA uderzyła w Ziemię w Botswanie. Po ośmiu godzinach od odkrycia meteoroida 2018 LA uderzyła w Ziemię w Botswanie. JPL-Caltech / NASA
Uczeni nieustannie wypatrują obiektów mogących zagrozić Ziemi. Meteoroida 2018 LA zmyliła jednak obserwatorów i spadła niepostrzeżenie na pustynię w Botswanie.
PrintScreen z krótkiego filmu wykonanego przez kamerę monitoringu. Ukazuje meteoroidę 2018 LA spadającą na kotlinę Kalahari w Botswanie.Youtube PrintScreen z krótkiego filmu wykonanego przez kamerę monitoringu. Ukazuje meteoroidę 2018 LA spadającą na kotlinę Kalahari w Botswanie.

Badacze obiektów NEO (Near Earth Object), czyli kosmicznych ciał bliskich Ziemi, obliczają, że zderzenie z asteroidą o średnicy 10 km przydarza się naszej planecie raz na 100 mln lat. Zważywszy, że do zderzenia takiego doszło około 65 mln lat temu na Jukatanie (prawdopodobna przyczyna zagłady dinozaurów), do katastrofy mamy jeszcze chwilę. Ale już zderzenie z obiektem o średnicy 200–250 m zdarza się raz na 160 tys. lat, a ze 100–140-metrowym raz na 30 tys. To wciąż, w skali historii ludzkości, dość długo, jednak obiekty jeszcze mniejsze – też groźne, choć już tylko lokalnie – uderzają w Ziemię znacznie częściej. Najmniejsze – meteoroidy – upadają każdego dnia, tyle że większość tych zdarzeń nie jest rejestrowana.

Istnieją też ciała większe, które przelatują w pobliżu Ziemi, niemal ocierając się o jej atmosferę. Tak było z 50-metrową asteroidą Duende (2012 DA14) z grupy Apolla, która 15 lutego 2013 r. przeleciała nieco ponad 27 tys. km nad Ziemią. Niezwykłym zbiegiem okoliczności dokładnie tego samego dnia tuż nad Czelabińskiem w Rosji wybuchł niezidentyfikowany wcześniej 17-metrowy bolid, który spowodował sporo zniszczeń w mieście. Eksplozja po uderzeniu obiektu takiego jak Duende byłaby groźniejsza, znacznie przekroczyłaby swą siłą wybuch bomby atomowej w Hiroszimie.

Znane są też obiekty, które z dużą dozą prawdopodobieństwa kiedyś albo niebezpiecznie zbliżą się do Ziemi, albo w nią uderzą, powodując wtedy globalną katastrofę. W grupie najbardziej niebezpiecznych 1,5 tys. asteroid szczególnie groźna jest 1950 DA (odkryta już w 1950 r.). Prawdopodobieństwo, że uderzy w Ziemię w marcu 2880 r., wynosi 0,33 proc. To dużo, jednak ludzkość ma aż ponad 800 lat na to, by się do tego przygotować. Nie było na to czasu, gdy niedawno kilkumetrowa asteroida 2018 LA uderzyła w Ziemię na południu Afryki.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczne bombardowanie"
Reklama