Nauka

Woodstock znów gra

Wykopaliska na terenie słynnego festiwalu

Tegoroczne wykopaliska w Woodstock miały ustalić, gdzie znajdowała się scena, na której 49 lat temu śpiewała Janis Joplin czy Joe Cocker. Tegoroczne wykopaliska w Woodstock miały ustalić, gdzie znajdowała się scena, na której 49 lat temu śpiewała Janis Joplin czy Joe Cocker. Richard Drew/AP / EAST NEWS
Pozostałości po legendarnym festiwalu Woodstock szukali amerykańscy archeolodzy. Czy takie badania mają sens, skoro żyją uczestnicy legendarnego koncertu? Owszem, chociażby dlatego, że nasza pamięć jest wybiórcza i zwodnicza.
Max Yasgur (z prawej) z sąsiadami i tłumem festiwalowiczów, którzy przez cztery dni słuchali muzyki na jego farmie.EAST NEWS Max Yasgur (z prawej) z sąsiadami i tłumem festiwalowiczów, którzy przez cztery dni słuchali muzyki na jego farmie.

Za rok minie 50 lat od Woodstock Music&Art Fair, który między 15 a 18 sierpnia 1969 r. koło miasteczka Bethel w stanie Nowy Jork zgromadził 400 tys. osób. Choć żyją świadkowie czterodniowego szaleństwa, są szczegóły, które Museum at Bethel Woods chciałoby ustalić przed okrągłym jubileuszem.

Mimo że na polu w Woodstock nie widać żadnych pozostałości, niemal pół miliona koczujących tu przez chwilę ludzi musiało je zostawić. W końcu jedli i pili. Tańczyli w błocie, wdeptując w nie walające się wszędzie śmieci, bo organizatorzy, nie oczekując takich tłumów, nie zdążyli zadbać o system ich usuwania.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Woodstock znów gra"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020