Dołączenie Barbary Nowackiej do Koalicji Obywatelskiej wywołało efekt motyla. Choć jej Inicjatywa Polska ma niewielkie struktury i nie jest notowana w sondażach, wyraźnie wzmocniła sojusz Lubnauer i Schetyny. A przy okazji stworzyła jednak nową jakość na politycznej scenie.
Do dotychczasowego systemu wymiaru sprawiedliwości można mieć szereg zarzutów, ale jedno trzeba przyznać: sędziowie mieli gwarancje niezawisłości i orzekali niezawiśle.
Polak Węgier dwa bratanki... Niestety, dziś odnosi się to do smutnego faktu rozpoczęcia w stosunku do rządów obu tych państw procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej.
Rusza internetowe archiwum dokumentujące społeczny ruch oporu przeciwko nadużyciom i nieprawościom władzy.
System wynagradzania duchownych oparty na „co łaska” powoduje frustrację księży, rywalizację o lepsze parafie i pogoń za pieniądzem.
PiS jest konsekwentny: zawsze, gdy chodzi o wzmocnienie Unii, jest przeciw.
Do Sądu Najwyższego wybrano „ludzi Ziobry”. Jedni się oburzają. A drudzy mówią: zawsze wybierano ludzi bliskich aktualnie rządzącym. Albo „układowi” sędziowskiemu.
Kiełbasa wyborcza czy jarmuż? Bitwa o Warszawę Rafała Trzaskowskiego z Patrykiem Jakim zdążyła obrosnąć gęstwiną politycznych i kulturowych odniesień. W kampanii wyborczej zagubił się jednak elementarny sens samych wyborów.
Profesor Uniwersytetu Harvarda Grzegorz Ekiert, socjolog i politolog, o społecznej bazie dla populistycznej rebelii.
Policjanci biją, torturują i poniżają. Dlaczego? Bo rozładowują frustracje, bo nie potrafią zapanować nad nerwami. I wreszcie, bo sprawia im to przyjemność. A potem idą w zaparte – to nie my.
Wyroki Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które idą pod prąd konserwatywnego myślenia, wciąż nie są wykonane. Nowe sprawy tego typu z Polski w ogóle nie są dopuszczane na wokandę. Kolejne rządy się o to postarały.
Najpierw międzynarodowa matura, potem studia za granicą. Osiągalne dla każdego, przynajmniej teoretycznie.
Allegro, największa polska platforma handlu internetowego, rzuciła wyzwanie chińskiemu Alibabie. Na jego tanią ofertę produktów odpowiada niemal darmową dostawą zakupionych u niej towarów. Poszukujących klucza do polskiego e-Sezamu przybywa.
Daniel Dziewit, były dziennikarz i przedsiębiorca, o tym, że biznes franczyzowy to dziś coraz większe ryzyko.
Już wkrótce kierowcy za parkowanie w miastach zapłacą więcej, a do niektórych jego stref w ogóle nie wjadą. Tak będzie po wyborach. Na razie są zasypywani nierealnymi obietnicami.
Żadne słowo nie zrobiło ostatnio takiej kariery politycznej na Zachodzie jak progresywizm. Czy za nim kryje się skuteczna odpowiedź na prawicowy populizm?
Miliarderów w Azji jest już więcej niż w Ameryce Północnej i Europie łącznie. Najszybciej bogacą się Hindusi tworzący wpływową superkastę Bollygarchów.
Choć jeszcze dwie dekady temu był więziennym gangiem założonym przez ośmiu osadzonych, to dziś Primeiro Comando da Capital wyrasta na najpotężniejszą mafię Ameryki Południowej.
Przed ćwierć wiekiem konfrontacja zwolenników i przeciwników reform w Rosji doprowadziła do krwawych starć w Moskwie, które mogły przerodzić się w wojnę domową.
Napisana podczas wojny w Norwegii młodzieńcza książka Willy’ego Brandta, przyszłego kanclerza i noblisty, wtedy poszła na przemiał, a pamięć o niej zaginęła. Odnaleziona ukazuje się w Niemczech dopiero teraz i jest czymś więcej niż sensacją wydawniczą. Są w niej też refleksje o przyszłości Polski po niemieckiej agresji 1 września i sowieckiej 17 września 1939 r.
Pozostałości po legendarnym festiwalu Woodstock szukali amerykańscy archeolodzy. Czy takie badania mają sens, skoro żyją uczestnicy legendarnego koncertu? Owszem, chociażby dlatego, że nasza pamięć jest wybiórcza i zwodnicza.
Trudno go zobaczyć, choć jest wrogiem publicznym numer 1. U osób z zaburzeniami genetycznymi może być sprawcą zawałów serca nawet w 30. roku życia.
Grupa zapaleńców z Warszawy wskrzesza amatorskie wiosłowanie po Wiśle. Towarzyszy im wielkie zdziwienie, że można pływać dla przyjemności.
20 lat temu J.K. Rowling skłoniła ludzi do czytania książek o Harrym Potterze. Dziś chciałaby ich nakłonić do myślenia.
W „Tajemnicach Silver Lake” roi się od popkulturowych odniesień, ale nie są one tylko barwnym ozdobnikiem mającym tworzyć – jak to w kinie rozrywkowym – nic nieznaczący, dowcipny kontekst umilający beztroską zabawę.
Klata rozwija swoją wizję teatru popularnego, gdańskie „Trojanki” przypominają niedawnego poznańskiego „Wielkiego Fryderyka”.
Autorowi udało się stworzyć własny, intrygujący, niepowtarzalny, ale i łatwo rozpoznawalny styl.
Wywód Beard jest bardzo przekonujący, ma tylko jedną wadę: kończy się zbyt szybko i pozostawia niedosyt.
Główni bohaterowie nie pamiętają okresu wojennego na tyle, by opowiedzieć więcej, nikt też wprost nie chce opowiadać o dobrowolnych relacjach seksualnych z Niemcami, bo to chyba najsilniejsze kulturowe tabu.
Jest to książka, którą doceni amator popularnej kultury amerykańskiej.
Bardzo ciekawa płyta, choć może odstręczyć mniej wymagających słuchaczy.
Na stulecie odzyskania niepodległości Polski Warszawska Jesień skłania do refleksji nad tym, co właściwie odzyskano.
Co to znaczy propolski? – pyta Filip Bajon, autor filmu „Kamerdyner” o paradoksach kaszubskiej historii, który będzie miał premierę na festiwalu w Gdyni.
Pytanie – jaka i czyja jest Polska? – z ulicznych demonstracji przeniknęło do dwóch krakowskich muzeów.
Wśród wymiernych efektów akcji społecznej Narodowe Czytanie brakuje zasadniczego – wzrostu poziomu czytelnictwa. Dzieją się za to inne rzeczy.
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych doczekał się rozgłosu z powodu wybuczenia listu Jarosława Kaczyńskiego, odczytanego przez ministra Piotra Glińskiego. Ale nie dlatego przecież był ważny.
Prawdziwa rewelacja. Mieszkańcy Węgier zobaczą nasz kultowy serial „Korona królów”.
Odszedł literaturoznawca, wieloletni szef działu kultury POLITYKI, kolejny z moich przyjaciół.
Prokuratura to perła IV RP.
Książę Morawiecki zagniata całe michy komplementów pod adresem własnym i PiS.
Im bardziej szkoła chciałaby uczyć, tym bardziej nie może.
Ważne, że szef MON nie próżnuje i nie narzeka, tylko tworzy rzeczy, których nawet znawcy wojska nie są w stanie ogarnąć rozumem.
Wzruszony i chwycony za serce prezes popisał się ryzykowną sugestią, że moc wiary da się mierzyć na metry.
Co decyduje o atrakcyjności miasta?
Miasto wraz z otaczającymi je gminami dysponuje sporym potencjałem.
Stocznia Gdańska była już miejscem wydarzeń historycznych, później – warsztatem kultury, teraz stała się gigantycznym centrum życia towarzyskiego.