Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Aleksandra Zentile-Miller Aleksandra Zentile-Miller materiały prasowe
Mobilny hotspot XOXO WiFimateriały prasowe Mobilny hotspot XOXO WiFi

Wydarzenia

Grupa Azoty (branża chemiczna) za ok. 235 mln euro chce kupić niemiecki holding Goat TopCo. Najważniejszą jego spółką jest Compo Expert (producent nawozów specjalistycznych). Grupa Azoty będzie mogła korzystać z międzynarodowej sieci dystrybucji Compo oraz ich technologii. Warunkowa umowa między firmami (potrzebna jest jeszcze zgoda akcjonariuszy Azotów oraz organów antymonopolowych) została już podpisana. Będzie to drugie największe zagraniczne przejęcie zrealizowane przez polską firmę. W 2012 r. za 9,1 mld zł KGHM Polska Miedź kupiła kanadyjską firmę wydobywczą Quadra FNX (obecnie KGHM International Ltd.).

• PGE Polska Grupa Energetyczna, Polski Fundusz Rozwoju i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utworzyły fundusz SpeedUp Energy Innovation, który przez najbliższe pięć lat chce zainwestować 100 mln zł w start-upy działające w takich obszarach, jak: przemysł 4.0, digitalizacja, magazynowanie energii, elektromobilność czy big data. 100 mln zł ma być przeznaczone m.in. na inwestycje kapitałowe oraz na działalność samego funduszu. W pierwszej rundzie finansowania firmy mogą dostać do 3,5 mln zł, ale „istnieje możliwość dokapitalizowania wybranych projektów z pierwszej rundy finansowania do wysokości 10 mln zł” – napisano w komunikacie.

• Trzy polskie fabryki produkujące wyroby porcelanowe: Ćmielów, Lubiana i Chodzież, utworzyły Polską Grupę Porcelanową, aby połączyć swoje siły handlowe i marketingowe. W całym kraju powstanie pięć Centrów Dystrybucji. Właścicielem spółek jest Grupa Wistil z Kalisza, którą tworzą także przedsiębiorstwa produkujące tekstylia domowe oraz materiały do wyposażenia wnętrz.

***

Kadry

Iwona Janas awansowała w strukturach ManpowerGroup (międzynarodowa firma doradztwa personalnego). Od września została szefem Manpower na Europę. Funkcję tę będzie łączyła z zarządzaniem ManpowerGroup w Polsce (od 14 lat jest jej dyrektorem generalnym) i w Rosji (od dwóch lat). Janas jest absolwentką prestiżowej szkoły biznesu ISEAD oraz studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Lille we Francji.

Aleksandra Zentile-Miller została prezesem Polskiej Rady Centrów Handlowych (stowarzyszenia zrzeszającego ponad 240 firm z branży nieruchomości handlowych). Jego celem jest wspieranie firm członkowskich, prowadzenie badań rynku i edukacja. Zentile-Miller od 15 lat zasiadała w zarządzie stowarzyszenia. Kieruje też warszawskim oddziałem międzynarodowej firmy architektonicznej Chapman Taylor.

• Ze stanowiska prezesa spółki chemicznej Ciech zrezygnował Maciej Tybura. Należał do zaufanych ludzi Jana Kulczyka (w Ciechu nadal największym udziałowcem jest Kulczyk Investment Chemistry z Luksemburga). Cztery lata temu Tybura przeszedł do Ciechu z KGHM, trafił do rady nadzorczej chemicznej spółki, a w 2015 r. został jej prezesem. Obecnie jego obowiązki przejął czasowo Dawid Jakubowicz, członek rady nadzorczej Ciechu.

***

Barometr

Cena energii elektrycznej (z dostawą na 2019 r.) wynosi już 300 zł za 1 MWh. To ponad 100 zł więcej niż na początku tego roku, ponieważ drożeją prawa do emisji CO2, które muszą kupować elektrownie. Ostatnio przebiły już do niedawna rekordowe 25 euro za tonę, podczas gdy rok temu nie przekraczały 7 euro. Przyczyną wzrostów cen prądu mogą być problemy prywatnych sprzedawców energii, którzy są usuwani z rynku hurtowego przez PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne), bo nie mają wystarczających zabezpieczeń finansowych. Polski dostawca energii – Energia dla Firm – zakończył obsługę 13,3 tys. klientów biznesowych, którzy odbierali rocznie 700 GWh prądu. Muszą ich przejąć inni sprzedawcy i dokupić brakującą energię na rynku, co winduje jej ceny. /Polityka Insight Energy

• W krajach UE przybywa samochodów osobowych EV (zasilanych tylko energią elektryczną) – podało Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL, powołując się na dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów. Tylko w drugim kwartale tego roku zarejestrowano w UE ponad 72 tys. aut EV, to jest o ponad 43 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Najwięcej przybyło ich w Norwegii (ponad 19,5 tys.), w Niemczech (ponad 16 tys.) i w Wielkiej Brytanii (ponad 15 tys.). W Polsce zarejestrowano 330 nowych samochodów EV (wzrost o 53,5 proc.). Polacy mają już ponad 2100 takich aut.

***

Technologie

PKO BP i działająca od niedawna w Polsce brytyjska firma finansowo-technologiczna Revolut oferują klientom nowe zabezpieczenie ich kart kredytowych i płatniczych. Bank może automatycznie zablokować transakcję na karcie, gdy zauważy płatności dokonywane w nietypowych lokalizacjach. To przykład wykorzystania danych o klientach przez instytucje finansowe, które pozwolą oferować usługi dokładnie wtedy, kiedy klienci ich potrzebują, np. ubezpieczenie podróżne, gdy klient płaci kartą za bilet lotniczy, czy nowe produkty oszczędnościowe, gdy wygasa lokata. /Polityka Insight Finance

• Start-up PW Network z Łodzi jest twórcą mobilnego hotspota XOXO WiFi, zapewniającego nielimitowany dostęp do internetu na świecie. Urządzenie o wadze 151 gramów i niewielkich rozmiarach 127×65×14 mm umożliwia podłączenie do pięciu urządzeń (smartfony, laptopy), które nieprzerwanie – bez ładowania – mogą korzystać z hotspota od 8 do 13 godzin. To alternatywa dla kart SIM oraz roamingu. Firma nie sprzedaje urządzenia, ale je wynajmuje (od 6,9 euro za jeden dzień). Wystarczy na stronie www.xoxowifi.com wypełnić formularz, aby zamówić urządzenie z ładowarką, które potem dostarczy kurier.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Zgodnie z unijną dyrektywą blisko 300 największych polskich firm od roku ma obowiązek publikowania swoich danych pozafinansowych. Jak przedsiębiorstwa oceniają proces wdrażania tych regulacji? Czy w ich efekcie odnoszą więcej korzyści, czy też może napotkały utrudnienia? To tylko niektóre tematy debaty pt. Raportowanie niefinansowe drogą do RESPECT Index, na którą 27 września br. zaprasza Giełda Papierów Wartościowych.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Rynek; s. 49
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama