Świat

Rok progresywny

Jak powstrzymać populistyczną prawicę w Europie?

Progresywizm ma się przeciwstawić największemu zagrożeniu dla Starego Kontynentu – wzbierającej fali nacjonalizmów i prawicowych populizmów. Progresywizm ma się przeciwstawić największemu zagrożeniu dla Starego Kontynentu – wzbierającej fali nacjonalizmów i prawicowych populizmów. Colin Anderson / Getty Images
Żadne słowo nie zrobiło ostatnio takiej kariery politycznej na Zachodzie jak progresywizm. Czy za nim kryje się skuteczna odpowiedź na prawicowy populizm?
Liberał Emmanuel Macron chce zbudować europejski sojusz sił postępowych.Michel Euler/AFP/EAST NEWS Liberał Emmanuel Macron chce zbudować europejski sojusz sił postępowych.

Tradycyjne partie polityczne przestały odpowiadać rzeczywistości. O przyszłości Europy rozstrzygnie starcie sił progresywnych z nacjonalistami przekonuje prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tę tezę zdają się potwierdzać wyniki wyborów parlamentarnych w Szwecji oazie politycznej stabilności, jak mogło się dotychczas wydawać. Komentatorzy są zgodni, że dobry wynik skrajnej prawicy to głównie rezultat rozczarowania istniejącymi partiami. Ostatecznie skrajnie prawicowa partia Szwedzkich Demokratów uzyskała mniejsze poparcie, niż się obawiano, jednak wystarczająco duże, by scena polityczna znalazła się w kryzysie.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok progresywny"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021