Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co wynika z testu?

Testy językowe YLE dla dzieci

Pierwszy „prawdziwy” zewnętrzny egzamin przebiegający w miłym klimacie i zwieńczony sukcesem, to niebywały zasób na przyszłość. Pierwszy „prawdziwy” zewnętrzny egzamin przebiegający w miłym klimacie i zwieńczony sukcesem, to niebywały zasób na przyszłość. Deklofenak / PantherMedia
Dzieci – wbrew temu, co myśli wielu dorosłych – lubią wyzwania.Cambridge Assessment English Dzieci – wbrew temu, co myśli wielu dorosłych – lubią wyzwania.

Odpowiednio skonstruowane i przeprowadzone nie tylko nie mają złych konsekwencji. Przeciwnie, sprzyjają i nauce, i rozwojowi emocjonalnemu. Dr Anna Piotrowska, psycholog, tłumaczy, że dzieci – wbrew temu, co myśli wielu dorosłych – lubią wyzwania: – Traktują test czy egzamin jak nowe doświadczenie. Dla rodziców jest to zwykle źródłem większego stresu niż dla ich synów czy córek. Oczywiście taki egzamin musi mieć formę dostosowaną do wieku zdającego.

Szczególnie dobre skutki ma zdawanie egzaminów w trakcie nauki języków obcych, która polega na nabyciu zróżnicowanych umiejętności: mówienia, pisania i czytania oraz słuchania ze zrozumieniem. Dzieciom zwykle z trudem przychodzi trafna ocena tego, co już potrafią, a co jeszcze wymaga uwagi. Życzliwa informacja zwrotna jest więc pożądana.

Bezstresowo i nowocześnie

Testy Cambridge Young Learners (YLE) są opracowane dla uczniów w wieku od ośmiu do dwunastu lat. Przeprowadzane na trzech poziomach: Starters, Movers i Flyers, sprawdzają znajomość języka we wszystkich obszarach w sposób bezstresowy, nowoczesny, z wykorzystaniem kolorowych ilustracji. Wśród sprawdzanych słówek nie brak selfie czy app („apka”).

– Atmosfera egzaminu jest niezwykle przyjazna. Wszystko odbywa się w znanym otoczeniu, szkole językowej dziecka. Wchodzi ono na salę, trzymając za rękę znaną osobę ze swojej szkoły. A przy tym czuje się ważne, wiedząc, że inne panie czy panowie przyjechali specjalnie na jego test, by z nim porozmawiać – opowiada Maria, matka 13-latka, który przeszedł przez wszystkie testy YLE. Szczególne znaczenie ma fakt, że testów YLE w praktyce nie sposób nie zdać. Materiał, który trzeba przygotować, jest dokładnie znany nauczycielowi i uczniowi.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Nauka; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Co wynika z testu?"
Reklama