Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Szczecin: Codziennie Polskę TworzyMy

Po debacie o kondycji i tożsamości szczecinian

Paneliści debaty, od lewej: Edwin Bendyk, Roman Czejarek, Piotr Krzystek, Anna Augustynowicz i Marcin Galicki. Paneliści debaty, od lewej: Edwin Bendyk, Roman Czejarek, Piotr Krzystek, Anna Augustynowicz i Marcin Galicki. UM Szczecin
Co decyduje o atrakcyjności miasta?

Jak świętować 100-lecie odzyskania niepodległości w mieście, które w 1918 r. było poza granicami odrodzonej Rzeczypospolitej, a jego mieszkańcy nie myśleli, by ten stan rzeczy kiedykolwiek miał się zmienić? „To ważna rocznica, której nie możemy świętować jak inne polskie miasta, odnosząc się do 1918 r. Stawiamy więc na współczesne przeżywanie i praktykowanie patriotyzmu, patriotyzmu, który wyraża się w bohaterstwie dnia codziennego – w obywatelskim zaangażowaniu na rzecz spraw wspólnych, miasta, regionu, kraju”mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podczas debaty, jaka odbyła się 12 września w Filharmonii w Szczecinie.

Rozmowa z udziałem Anny Augustynowicz, dyrektorki artystycznej szczecińskiego Teatru Współczesnego, dziennikarza radiowego Romana Czejarka, Marcina Galickiego, prezesa grupy Wspieram.to, i Edwina Bendyka z POLITYKI szybko też zeszła z tematów historycznych, by skoncentrować się na współczesnej kondycji miasta i tożsamości jego mieszkańców. Jak podkreślał Roman Czejarek, Szczecin jest tak złożony, jak biografie jego pierwszych polskich mieszkańców. Tworzyli oni niezwykły tygiel, co zdecydowało o różnorodności, otwartości i kreatywności miasta. Doświadczyła jej Anna Augustynowicz: „Przyjechałam do Szczecina na początku lat 90., by zrealizować jeden spektakl, zostałam do dzisiaj”. W podobnym duchu wypowiadał się rodowity szczecinianin Marcin Galicki, który po wielu latach mieszkania w Berlinie zdecydował, że to jednak rodzinne miasto będzie najlepszym miejscem dla realizacji planów rodzinnych i budowy ambitnego, nowoczesnego biznesu.

Co decyduje o atrakcyjności miasta? Jakość życia, wielkość umożliwiająca realizację planów artystycznych czy biznesowych, a jednocześnie kompaktowość powodująca, że miasto nie przytłacza. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że Szczecin się zmienił, skutecznie żegnając się z traumą, jaka towarzyszyła pierwszym latom transformacji i upadkowi tradycyjnego przemysłu. Symbolem nowego miasta i jego potencjału jest Filharmonia, w której odbywało się spotkanie. Jej budynek podkreśla metropolitalne ambicje Szczecina, a prestiżowe nagrody, jakimi Filharmonia została uhonorowana za realizację architektoniczną, pokazują, że ambicje te mają mocne uzasadnienie.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Do i od Redakcji; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczecin: Codziennie Polskę TworzyMy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama