Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Czarna plamka

Młody Willy Brandt o Polsce i nowej Europie

Spotkanie radzieckich i niemieckich żołnierzy podczas kampanii w Polsce w 1939 r. Spotkanie radzieckich i niemieckich żołnierzy podczas kampanii w Polsce w 1939 r. Ullstein Bild / Getty Images
Napisana podczas wojny w Norwegii młodzieńcza książka Willy’ego Brandta, przyszłego kanclerza i noblisty, wtedy poszła na przemiał, a pamięć o niej zaginęła. Odnaleziona ukazuje się w Niemczech dopiero teraz i jest czymś więcej niż sensacją wydawniczą. Są w niej też refleksje o przyszłości Polski po niemieckiej agresji 1 września i sowieckiej 17 września 1939 r.
Młody Willy BrandtAKG Images/EAST NEWS Młody Willy Brandt

Ta 140-stronicowa książka „Cele wojenne wielkich mocarstw a Nowa Europa” została napisana po norwesku na początku 1940 r. Autorem był 27-letni polityczny emigrant z Niemiec Willy Brandt, przyszły kanclerz Republiki Federalnej, który w 1970 r. uznał granicę na Odrze i Nysie i padł w Warszawie na kolana. W 1933 r. jako zaangażowany lewicowy socjalista uciekł przez Danię i Szwecję do Norwegii. Zaangażowany w antyfaszystowski ruch oporu był jako dziennikarz w Hiszpanii, a w 1936 r., pod norweskim nazwiskiem, w Berlinie.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Esej; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarna plamka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >