Co daje matura międzynarodowa

Wabiki na ajbika
Najpierw międzynarodowa matura, potem studia za granicą. Osiągalne dla każdego, przynajmniej teoretycznie.
Za granicą są kierunki, których w Polsce wciąż nie ma, podejście, którego nie sposób się doczekać.
Joerg Koch/Getty Images

Za granicą są kierunki, których w Polsce wciąż nie ma, podejście, którego nie sposób się doczekać.

Matura międzynarodowa w VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, kwiecień 2018 r.
Michał Walczak/Forum

Matura międzynarodowa w VI Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, kwiecień 2018 r.

Matura międzynarodowa w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, maj 2016 r.
Łukasz Dejnarowicz/Forum

Matura międzynarodowa w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, maj 2016 r.

audio

AudioPolityka Joanna Cieśla - Wabiki na ajbika

Co uderza Polaka w zetknięciu z międzynarodowymi prestiżowymi systemami kształcenia? Pozornie staroświeckie metody nauki i sprawdzania wiedzy: rozmowa i pisanie wypracowań, w zglobalizowanych czasach uniwersalnie nazwanych esejami.

– Rok akademicki jest u mnie podzielony na trzy trymestry, każdy trymestr to osiem tygodni. Co tydzień piszę esej, a potem mam spotkanie z profesorem. Rozmawiamy – czasem na temat eseju, czasem luźniej, o tym, co robię, czego się uczę. Mojej wiedzy nikt nie testuje – skoro na jakiś temat piszę, to widać, czy ją mam – opowiada Łukasz Gwóźdź, który zaczyna właśnie drugi rok prawa w Oxfordzie. – Ciągłe ćwiczenie w pisaniu, konfrontacja z analizą i krytyką tego, co piszę, konieczność obrony własnych tez, to coś, na co polski model studiów często kładzie zbyt mały nacisk.

Międzynarodową maturę, w skrócie IB, od International Baccalaureate, zrobił w warszawskim liceum Batorego. W ubiegłym roku ajbików, jak o sobie mówią, było w całym kraju około tysiąca. W tym – podobnie. Systematycznie przybywa ich od pierwszego egzaminu, zorganizowanego w 1995 r. w warszawskim XXXIII LO im. Kopernika i w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Przygotowanie uczniów do programu matury międzynarodowej ruszyło w obu szkołach w 1993 r., dlatego w tym roku świętuje się jego 25-lecie w Polsce (m.in. z tej właśnie okazji gdyńskie liceum odwiedził 1 września prezydent Andrzej Duda). Przez ten czas Polska doczekała się 44 szkół, w których można zdawać maturę IB – 20 z nich to licea publiczne. W porównaniu z innymi krajami to dużo.

Po maturze międzynarodowej można też studiować w Polsce – ale to rzadsze wybory. Na większość uczelni zagranicznych można też aplikować i z krajową maturą, ale to ścieżka dłuższa i bardziej zawiła. Polskich studentów za granicą przybywa. Według ostatnich danych OECD z 2015 r. na światowych uczelniach było ich prawie 50 tys., 20 proc. więcej niż trzy lata wcześniej. Krajowe uczelnie już wtedy atakował niż.

Własny zestaw

Ci, którzy od przyszłego roku akademickiego chcą studiować w Wielkiej Brytanii, najbardziej kuszącej Polaków, wbiegają właśnie na ostatnią prostą przygotowań. Aplikacje do najlepszych brytyjskich uniwersytetów składa się do połowy października, czyli ponad pół roku przed ostatnimi egzaminami maturalnymi – nauczyciele w dokumentach muszą podać wynik, jakiego na maturze spodziewają się po uczniu. Podobny jest grafik na uczelnie amerykańskie.

Młodsi, którzy zaczynają dopiero program międzynarodowej matury, już za kilka miesięcy będą zdawać pierwszy egzamin, bo w tym systemie są one rozłożone w czasie. Ci, którzy kończą podstawówki i gimnazja, a chcą celować w IB, już powinni przyglądać się wymaganiom liceów z takim programem – zwłaszcza że dostać się do dobrych szkół średnich w tym roku, jak wiadomo, będzie trudniej ze względu na podwójną liczbę startujących.

Przygotowanie do IB rozpisano na dwa lata. W tym roku więc wciąż zaczynają je licealni drugoklasiści. Gdy zmiana systemu edukacji wejdzie w życie także w szkołach średnich, będą to uczniowie trzecich klas. Ale przygotować się do właściwego przygotowania trzeba z wyprzedzeniem, bo międzynarodowy system kształcenia, przynajmniej w założeniach, jest odległy od naszego rodzimego o lata świetlne w myśleniu o tym, co młody człowiek powinien wiedzieć i umieć.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną