Nauka

Ucz się i żyj

Jak skończy ludzkość, jeśli nie zrozumie, co jej zagraża

„Jedynym sposobem dla ludzi na pozostanie w grze będzie nieustanna nauka. Oraz umiejętność wymyślania siebie wciąż i wciąż na nowo”. „Jedynym sposobem dla ludzi na pozostanie w grze będzie nieustanna nauka. Oraz umiejętność wymyślania siebie wciąż i wciąż na nowo”. Olivier Middendorp
Yuval Noah Harari, autor głośnych książek „Sapiens” i „Homo deus”, o tym, jak skończy ludzkość, jeśli nadal będzie się rozpraszać i nie zobaczy, co naprawdę jej zagraża.

MARCIN ZWIERZCHOWSKI: – Pana nowa książka, której polski przekład właśnie się ukazał, nosi tytuł „21 lekcji na XXI wiek”. Kto ma się z niej uczyć?
YUVAL NOAH HARARI: – Wszyscy. Żeby zainicjować działania w jakiejś ważnej dla ludzkości sprawie, najpierw trzeba zmienić dyskurs polityczny, który w wielu krajach skupia się na niewłaściwych zagadnieniach. Najpoważniejsze kwestie to teraz wojna nuklearna, zmiany klimatu oraz innowacyjne technologie. Zarówno politycy, jak i wyborcy nie poświęcają im wiele uwagi.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama