Nauka

Miraże za miliardy

Recepta na innowacje

Przedsiębiorcy w Polsce przyhamowali wydatki na innowacje być może z powodu światowego kryzysu gospodarczego, który w 2008 r. dotarł i do nas. Przedsiębiorcy w Polsce przyhamowali wydatki na innowacje być może z powodu światowego kryzysu gospodarczego, który w 2008 r. dotarł i do nas. Mirosław Gryń / Polityka
Innowacyjność to hasło, które od lat głoszą wszystkie polskie rządy. Gdyby miarą postępu była liczba słów i inicjatyw, to nasz kraj byłby w tej dziedzinie liderem. Dlaczego nie jest?
Specyfika działalności innowacyjnej polega m.in. na tym, że jej efekty pojawiają się niekiedy nawet kilka lat po rozpoczęciu wydatków.Imago Stock/EAST NEWS Specyfika działalności innowacyjnej polega m.in. na tym, że jej efekty pojawiają się niekiedy nawet kilka lat po rozpoczęciu wydatków.

W 2008 r. rozpoczęła się realizacja ośmiu Programów Operacyjnych finansowanych przede wszystkim z funduszy unijnych w ramach tzw. Perspektywy Finansowej 2007–13. Głównym była Innowacyjna Gospodarka (POIG). Otrzymaliśmy na niego z Unii Europejskiej prawie 7,5 mld euro. Do tego budżet państwa dopłacił – zgodnie z wymaganiami UE – ok. 15 proc.

Płatności unijne na POIG z każdym rokiem rosły. W 2014 r. były nawet 10 razy większe niż na początku. Nie wpłynęło to jednak na poziom innowacyjności naszych firm.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak zadbać o psa lub kota w czasie upałów

Jak chronić psa lub kota przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry lub innymi konsekwencjami upałów?

Anna S. Kowalska
10.08.2018