Nauka

Mit cyfrowego tubylca

Młodzi w sieci – stereotypy upadają

Twórczo, czyli publikując własne bardziej złożone treści, wykorzystuje internet mniej niż 10 proc. ankietowanych. Twórczo, czyli publikując własne bardziej złożone treści, wykorzystuje internet mniej niż 10 proc. ankietowanych. Pressmaster / PantherMedia
Internet jest dziś medium powszechnym, także dla dzieci i młodzieży. Najnowsze badania naukowe obalają dotychczasowe stereotypy dotyczące najmłodszych użytkowników sieci.
Nowe cyfrowe środowisko nie przekłada się u dzieci i młodzieży na upowszechnienie nowych umiejętności.Igor Morski/Polityka Nowe cyfrowe środowisko nie przekłada się u dzieci i młodzieży na upowszechnienie nowych umiejętności.

Kto nie słyszał zachwyconego dziadka opowiadającego o trzyletnim wnuku, który bez żadnych instrukcji potrafi znaleźć na tablecie odpowiednią bajeczkę, lub o wnuczce w wieku przedszkolnym umiejącej uruchomić na telefonie komórkowym funkcje niedostępne dla dorosłych? Po prostu dzieci dziś rodzą się z komputerową myszką lub smartfonem w ręku, są więc cyfrowymi tubylcami – technologiczny wymiar rzeczywistości ma być dla nich tak samo naturalny jak dla członków amazońskich plemion naturalnym środowiskiem życia jest las tropikalny.

Czytaj także

Ludzie i style

Twarz stała się narzędziem walki w Hongkongu. Kto kogo przechytrzy?

Władze Hongkongu wykorzystują nowe technologie, żeby namierzyć i ukarać demonstrantów. Ale to broń obosieczna. Walka, choć nierówna, chwilami przypomina grę protestujących z władzą i policją.

Aleksandra Żelazińska
18.08.2019